22 Януари, 2026

Цацаров: Необходими са изменения в Наказателния кодекс, касаещи корупционни престъпления

Цацаров: Необходими са изменения в Наказателния кодекс, касаещи корупционни престъпления

Сотир Цацаров

Институтът по криминалистика към МВР е претоварен от експертизи, има райони в страната без съдебни медици, заяви главният прокурор

В страната има райони, в които въобще няма съдебни медици, а Институтът по криминалистика към МВР претоварен от експертизи. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров преди гласуването на докладите за дейността на Прокуратурата и разследващите органи през 2016 и 2017 година, предаде „Фокус“. „Единият проблем е този с експертизата, както за общата необезпеченост на досъдебното производство и на съдебната система с изградена структура и квалифицирани специалисти“, обясни той. „Чакането на експертизи е един от основните фактори, които причиняват забавянето на досъдебните производства“, заяви главният прокурор. „Вторият проблем е взаимодействието с МВР и по-точно кадровото обезпечаване и обучението на разследващи кадри. Необходимо е предприемане на мерки в насока на обучение на разследващите полицаи“, каза още Сотир Цацаров.

Според нас изменения в Наказателния кодекс, касаещи корупционни престъпления, са необходими, каза още Цацаров. „За нас е добре известно, че такъв законопроект беше внесен и той предизвика сериозни дискусии по отношение на т.нар. корупция в частния сектор“, посочи той. „Не бива да се забравя, че този законопроект има и още една съществена част - промяната на НК в частта за длъжностни и корупционни престъпления“, заяви Сотир Цацаров. „Огромна част от нормите там остават непроменени от времето на създаването на НК“, обясни той. „Трябва да благодаря на правната комисия, както и на всички, които подкрепиха законодателните изменения в НПК, които влязоха в сила през ноември 2017 година“, каза още главният прокурор.
Сподели:

Коментари (0)

Конституционният съд решава в петък за оставката на Радев

Конституционният съд решава в петък за оставката на Радев

В понеделник в обръщения към нацията той обяви, че за последен път се обръща към гражданите като президент на страната

Съюзът на съдиите поиска ВКС да реши дали Сарафов е и.ф. главен прокурор

Съюзът на съдиите поиска ВКС да реши дали Сарафов е и.ф. главен прокурор

Конституционният съд образува дело за чл. 173, ал. 15 ЗСВ

Шесто заседание по делото "Сияна", граждани отново на протест

Шесто заседание по делото "Сияна", граждани отново на протест

В такава държава живеем – родителите на убитите деца стават подсъдими, когато искат справедливост, коментира почерненият баща Николай Попов