17 Март, 2026

Цацаров обяви: Внасят до 20 юли обвинителния акт за КТБ, това е рекорд

Цацаров обяви: Внасят до 20 юли обвинителния акт за КТБ, това е рекорд

Сотир Цацаров

Обемът му 15 000, срещу 19 обвиняеми

Своеобразен рекорд за българския наказателен процес ще е обвинителният акт за източването на КТБ. Това коментира в Бургас главният прокурор Сотир Цацаров, който уточни, че той ще бъде внесен до 20 юли, а обемът му е 15 000 страници, срещу 19 обвиняеми. 

Относно втората разсекретена стенограма, Цацаров коментира, че няма изненада за него, тъй като е бил на място и припомни това, което вече е казвал - че става дума за една голяма пирамида, която е била подхранвана финансово, която е била подхранвана лично и която, в крайна сметка, е служила и за определени политически цели“, добави главният прокурор. 

През тази седмица ще бъдат повдигнати и обвинения на депутатите, отказали се от своя имунитет – Веселин Марешки и двамата му съпартийци, както и на Манол Генов, посочи още обвинител номер едно. 

В Бургас Сотир Цацаров коментира и продължаващата ескалация на етническо напрежение в страната, но бе категоричен, че за него, то не е етническо, а удобно може да се представи като такова. Той поясни, че това е резултат от дълго насаждано, толерирано и подклаждано съзнание за пълна безнаказаност. И посочи, че то продължава в тези градове и села, с ромски махали, където се толерира незаконното строителство, а на нарушенията на обществения ред се гледа по-снизходително. Генезисът е друг, посочи Сотир Цацаров. 

„Парите, които са изхарчени за интеграция на ромското население, очевидно са били изразходени само за интеграция на хората, които са ги изразходвали“, смята главният прокурор. 

Цацаров подчерта, че ромското население в тези квартали е важно и необходимо, когато се задават избори и политическият маркетинг трябва да спре. Направи и паралел с депутата Манол Генов, който се отказа от имунитета си, че част от доказателствата срещу него са свързани с купуване на гласове от ромската махала. Цацаров добави, че според него няма етнически конфликт, а такъв между беззаконието и хората, които спазват закона. Главният прокурор допълни, че хора от тези квартали могат и лесно да бъдат използвани за радикализация, като посочи, че единият от задържаните в Асеновград, по негов спомен, е подсъдим и за едно от делата за радикален ислям. Законът трябва да е еднакъв и да важи за всички, подчерта Цацаров и направи паралел с несебърлията, обвинен за нападение над незрящи туристи в морския град.
Сподели:

Коментари (0)

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Според Георги Проданов отсъствието на кметове в листите на ГЕРБ е знак за загуба на предсрочните парламентарни избори

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

От "Пътна полиция" - Бургас коментираха, че могат да бъдат анулирани тези фишове и глоби, ако се докаже с документи, че шофьорите са били по сигнал

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

Плащанията са авансови, междинни и окончателни, както и за строителен и за авторски надзор, във връзка с етапите на изпълнение на проектите