1 Март, 2026

Цацаров след срещата с Нинова: Резервиран съм към антикорупциония закон и на БСП, и на ГЕРБ

Цацаров след срещата с Нинова: Резервиран съм към антикорупциония закон и на БСП, и на ГЕРБ

Сотир Цацаров

Според него има идеи, които са противоконституционни или пък в разрез с НПК

Главният прокурор Сотир Цацаров изрази резерви по някои от идеите за бъдещ антикорупционен орган, които се предлагат в двата отделни законопроекта на ГЕРБ и БСП за противодействие на корупцията.

След среща с лидера на БСП Корнелия Нинова той заяви, че и в двата текста е разширен кръгът от лицата, които ще бъдат разследвани. Цацаров препоръча да се уточни списъкът на лицата, които могат да бъдат обект на проверка от него. Такава критика отправиха и неправителствени организации към законопроекта на ГЕРБ.

Пред Нинова Цацаров е изразил мнение, че ако президентът назначава председателя на новия антикорупционен орган, това би било противоконституционно. Противоконституционно би било и ако новият орган има разследващи функции. „Дали едно нещо е противоконституционно или не преценява Конституционният съд“, уточни все пак Цацаров. 

Според главния прокурор бъдещият единен орган не трябва да притежава техника за следене и подслушване, както се посочва в предложенията на ГЕРБ. 

„Има Държавна агенция за технически операции. Има специализирана дирекция в ДАНС, която се занимава с това. Ако и тази агенция или комисия, както е в проекта на Министерство на правосъдието, има възможност да притежава технически възможности за СРС, мисля, че това ще бъде изключително вредно“, допълни Цацаров.

Аз не мога да давам политически оценки нито на единия, нито на другия законопроект. В крайна сметка който - така да кажа- от вариантите ще бъде предпочетен, е решение на хората, които работят и гласуват в тази зала. Забележките, препоръките, становищата, които изказах, са единствено и само от професионална гледна точка, коментира Цацаров.

По отношение на законопроекта на БСП Цацаров заяви, че той не е синхронизиран с НПК. 

Главният прокурор поясни, че е обърнал внимание на БСП във връзка със служителите от настоящата дирекция в ДАНС, които трябва да преминат към новата агенция за борба с корупцията. „Предвидено е те да преминат към агенцията, да запазят статута си, но след това, трябва да минат тест за почтеност. Ако не го минат, автоматично техните правоотношения ще бъдат прекратени“, каза той, цитиран от "Фокус". 
Сподели:

Коментари (0)

Важна информация за българите в района на Близкия Изток

Важна информация за българите в района на Близкия Изток

Съгласно Правото на Европейския съюз, там където страната ни няма свой консул, българските граждани могат да ползват за услуги консулите на другите държави от ЕС

Бащата на Сияна влиза в политиката със Сдружение „Сияние“ – корупцията убива децата ни

Бащата на Сияна влиза в политиката със Сдружение „Сияние“ – корупцията убива децата ни

Нямам никакво намерение да се превърна в поредния "омразен политик", нито „Сияние“ ще се превърне в поредната "омразна политическа формация", казва Николай Попов

Няколко селища провеждат частични избори за кмет

Няколко селища провеждат частични избори за кмет

В село Венелин се гласува в една секция, а избирателите са 659. До частичния вот се стигна, след като избраният на първи тур на местните избори през 2023 година Филиз Ахмедов подаде оставка.