28 Февруари, 2026

Цените на петрола падат стремглаво към най-ниски нива за годината

Цените на петрола падат стремглаво към най-ниски нива за годината

Поредното силно поевтиняване на петрола е факт въпреки предстоящата важна среща на ОПЕК на 6-и декември

Цените на петролните фючърси се понижават рязко по време на петъчната търговия към най-ниски нива за 2018-а година с оглед на оставащите в сила притеснения относно възможността за подновяване на проблема с дисбаланаса между предлагане и търсене на фона на влошаващите се перспективи пред глобалния икономически растеж в края на тази и за следващата година.

По време на европейската търговия Фючърсите на петрола сорт "Брент" с доставка през януари се понижават с близо 3,5% към 60,30 долара за барел, достигайки най-ниско ниво от февруари месец насам. Аналогичните фючърси на американския лек суров петрол се обезценяват с над 5% към 51,80 долара, достигайки по този начин най-ниско ниво от октомври 2017-а година и отправят поглед към психологически важна бариера от 50 долара за барел.
По този начин петролните фючърси вече се търгуват с около 30% под върховете, достигнати в началото на октомври с оглед на факта, че глобалното производство започна да надвишава потреблението на важната енергийна суровина през последното тримесечие на годината, слагайки край на периода на известен недостиг, който беше в сила от началото на 2017-а година.
     Трябва да се има предвид, че с оглед на драматичния спад през последните седмици, ценовата волатилност (ценовите колебания) и на двата типа основни петролни фючърси вече достигна през ноември нива, които за последно бяха видени при срива на цените на черното злато през периода 2014-а/2016-а година и преди това - по време на глобалната финансова криза през 2008-а/2009-а година.
Поредното силно поевтиняване на петрола е факт въпреки предстоящата важна среща на 6-и декември на страните-производителки, известни като "ОПЕК +" (страните от картела и техни важни съюзници, включително Русия). Очакванията са, че на тази среща вероятно ще бъде договорено съкращаване на петролните добиви с между 1 млн. до 1,4 млн. барела на ден, тъй като водещите производители също се опасяват от завръщане на проблема със сръхпредлагането, който беше в основната на драматичната обезценка на петрола преди няколко години от нива около и над 100 долара към нива под 30 долара за барел.
Сподели:

Коментари (0)

Hoв aмepиĸaнcĸи зaĸoн мoжe дa изcтpeля цeнитe нa ĸpиптoвaлyтитe нaгope

Hoв aмepиĸaнcĸи зaĸoн мoжe дa изcтpeля цeнитe нa ĸpиптoвaлyтитe нaгope

Зaĸoнoпpoeĸтът oбaчe ce движи пo-бaвнo в Ceнaтa зapaди paзнoглacия oĸoлo oпититe дa ce aдpecиpaт няĸoи пpoпycĸи във вeчe пpиeтия Gеnіuѕ Асt

100 долара за среброто? Прогнозата на Deutsche Bank за 2026 година

100 долара за среброто? Прогнозата на Deutsche Bank за 2026 година

Анализ на Deutsche Bank показва силен възходящ потенциал за цената на среброто, като банката вижда възможност за достигане на 100 долара за тройунция. Понижаващото се съотношение злато–сребро и рекордни пазарни индикатори подкрепят сценария за 2026 г.

Назначиха Мурад Тюрк за зам.-министър на Корман Исмаилов

Назначиха Мурад Тюрк за зам.-министър на Корман Исмаилов

Като строителен инженер той е участвал и в изграждането на един от най-значимите инфраструктурни проекти в столицата през последните години – третата линия на софийското метро