Македонските българи ще търсят правата си в Страсбург
Сдружението Културен център "Иван Михайлов" е заличено от Централния регистър на Република Северна Македония, съобщава Дарик, като се позовава на сайта на регистъра
Действието е резултат от промяната в Закона за сдруженията и фондациите, гласувана единодушно от парламента на Северна Македония. Така със задна дата беше забранено създаването на организации, които "с името, програмата, целите и дейността си подбуждат и призовават към агресия, разпалване на национална, расова, религиозна омраза или друга нетърпимост, нетолерантност, геноцид, изтребление, разпространяване и подпомагане, подбуждане и одобряване на фашизъм, нацизъм, националсоциализъм и Трети райх".
Сдруженията имаха тримесечен срок, в който да променят имената си, нещо, което от сдружението "Иван Михайлов" не направиха, а от своя страна Комисията за използване на личните имена даде отрицателно становище за използване на името Иван Михайлов. Аргументите са, че името представлява "провокация към националните чувства на хората в Северна Македония", защото става дума за "човек, близък до фашистката идеология, който с действията си отрича уникалността на македонския народ, а в същото време времето предизвиква нетърпение, нетърпимост и омраза в македонския народ общество".
Председателят на сдружение "Иван Михайлов" в Битоля Люпчо Георгиевски реагира на "Фейсбук" профила си, като увери, че представителите на македонските българи в Северна Македония ще търсят правата си в Страсбург. Същата позиция беше споделена на страницата на сдружението, където от вчера стои снимка с емблемата на сдружението и надпис: "Забранени, но непобедени!"
Още от Свят
Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България
Крайният срок, до който България трябва да предприеме ефективни действия и да представи необходимите мерки заедно с проекта си за финансов план за 2027 г., е 15 октомври
„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море
WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази
Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели