1 Февруари, 2026

Циганите-биячи от Хасково вече са на свобода, жалват се от насилие и наемат адвокати на юруш

Циганите-биячи от Хасково вече са на свобода, жалват се от насилие и наемат адвокати на юруш

Петимата роми, които бяха арестувани при екшъна край хасковския квартал „Република“, при който пострада полицай, са освободени. Те са пуснати след изтичане на 24-часовата полицейска мярка за задържане, съобщиха от областната дирекция на МВР.   

От Районна прокуратура в Хасково не е направено искане за налагане на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“, заяви говорителят на държавното обвинение Христина Жисова, която е и наблюдаващ прокурор. Тя допълни, че разследването по случая продължава и предстои да се изясни какви обвинения ще бъдат повдигнати.   

Петимата роми бяха задържани миналата вечер, когато 20-годишна жена подала сигнал в полицията, че мъжът й и баща му я изгонили от катуна в покрайнините на „Република“ и отнели 2-годишното й дете. Принуждавали я да проституира.   Първоначално на място е изпратен патрул от двама полицаи. Униформените предупредили ромите да прекратят спора и ги привикали в Районното за изясняване на случая. Вместо това отказали да се подчинят и налетели на полицаите като от гората изскочили още група роми, както и четирима с лек автомобил „Опел Вектра“.   В опит да потушат скандала пострадал единият от униформените, който е с лека телесна повреда. Към мястото на екшъна са били изпратени още полицаи, при което петимата мъже са оковани с белезници. Единият от агресорите – 25-годишен мъж от димитровградското село Злато поле успял да избяга. За издирването му беше предприета полицейска акция, която продължава и днес.

Според запознати, още в нощта на екшъна някои от арестуваните роми подали сигнал на спешния телефон 112, че срещу тях се стреля и се използва физическа сила. Твърди се, че вчера е подадена такава жалба и в прокуратурата. От държавното обвинение обаче отрекоха да има такъв сигнал до днес сутринта.   Арестуваните вече са ангажирали адвокати, като някои от тях дори и по двама, съобщава haskovo.net.

Сподели:

Коментари (0)

Рая Назарян: 1 февруари остава в нашата история като престъпление срещу идеала за свобода, което не трябва да забравяме

Рая Назарян: 1 февруари остава в нашата история като престъпление срещу идеала за свобода, което не трябва да забравяме

„С отбелязването на тази черна дата ние сме по-категорични от всякога, че това никога повече не трябва да се повтори", написа тя на профила си във Facebook

БНТ с нова прИмоция на Радев: Иво Христов го хвали,  „взривил координатната система“ на българската политическа класа

БНТ с нова прИмоция на Радев: Иво Христов го хвали, „взривил координатната система“ на българската политическа класа

Като държавен служител членът на Комисията за защита от дискриминация той няма право да извършва политическа пропаганда, но участието му в БНТ премина именно в тази посока

Румен Радев си тръгна безимотен от президентството, но тъщата забогатя

Румен Радев си тръгна безимотен от президентството, но тъщата забогатя

Желяза Илиева е придобила апетитен имот с. Иваняне край София, за 237 евро на кв. м.