28 Февруари, 2026

ЦИК готова да преговоря с доставчика за цената на машините

ЦИК готова да преговоря с доставчика за цената на машините

Росица Матева

Централната избирателна комисия (ЦИК) ще покани на преговори фирмата доставчик на машините, съобщи Би Ти Ви.

В петък възникна спор върху цената, на която трябва да бъдат купени 1500 устройства допълнително.

ЦИК е заложила 6.5 млн. лева като прогнозна стойност за машините.

Росица Матева - зам.-председател и говорител на ЦИК обясни, че се надява фирмата да преосмисли условията си, за да могат да влязат в цената, която е одобрена.

От фирмата доставчик казват, че държавата е определила много по-ниска от реалната цена.

„Цената е изключително ниска и неочаквано ниска за нас - тя лесно може да се изчисли на базата на пазарни проучвани я консултации, сега за съжаление не са направени“, обясни Веселин Тодоров – изпълнителен директор на „Сиела-Норма“.

В цената се включва и техническото обслужване, логистиката, транспортът на машините и пренастройването на софтуера за предсрочните избори.

Имаме план „Б“, ще търсим доставка на устройства по друг начин и модифициране на софтуера по друг начин. Трябва да се справим“, обяви Росица Матева.

Машините се правят специално за България и все още не са произведени. За да са готови за вота на 11 юли, от фирмата казват, че до края на другата седмица трябва да има подписан договор.

Сподели:

Коментари (0)

Съдът прекрати окончателно дело срещу Ивайло Мирчев - по иск за клевета

Съдът прекрати окончателно дело срещу Ивайло Мирчев - по иск за клевета

Ищецъг е поискал по 25 000 лв. от Мирчев и от партията "Да, България" 

Обявиха реорганизацията на движение на 3-ти март в София

Обявиха реорганизацията на движение на 3-ти март в София

Столична община излезе и с конкретна информация къде ще бъде възможно да се движат превозни средства

Разград, Търговище и Габрово с нови областни директори на МВР

Разград, Търговище и Габрово с нови областни директори на МВР

Новите назначени са по решение на вътрешния министър Емил Дечев, който вече е издал съответните заповеди