21 Май, 2026

ЦИК обяви край на изборния ден, предаването на протоколи започна

ЦИК обяви край на изборния ден, предаването на протоколи започна

Избирателната активност е по-висока за Европейския парламент

Официално приключване на изборния ден обяви Централната избирателна комисия. Според Изборния кодекс изборният ден продължава до 20 часа, но на места, където все още чакат желаещи да гласуват, може да бъде удължен до 21 часа, предаде БНТ.

Протичането на вота 2 в 1 беше определено като спокойно от ЦИК, въпреки проблеми при гласуване с машини. Голяма част от жалбите и сигналите - които са общо 72, бяха свързани именно с машинното гласуване.

145 са устройствата извън строя и в секциите с неработещи машини се премина към гласуване с хартия. Машини разпечатваха непълни или празни бюлетини и се наложи, който не е успял да подаде гласа си на устройство, да гласува с хартия. Оказа се и че секционните избирателни комисии масово не са слагали печати на машинните бюлетини и ЦИК взе решение все пак те да са валидни.

Избирателната активност е по-висока за Европейския парламент, отколкото за националния. Гласувалите за ЕП са 20.89% от гласоподавателите към 16 часа- последните данни засега от ЦИК. Най-ниска е активността за евровота в Сливен - 14.86%, а най-висока в Кърджали - 28.58%.

За Народно събрание към 16 часа са гласували 20.44% от имащите право. Или със 7% почти по-малко от миналогодишните парламентарни избори. Най-ниска е била активността в Сливен - 15.14%, а най-висока в Смолян - 27.09%.

Изборните секции, които първи са попълнили протоколите си, вече предават книжата си по места.

Предстои в ЦИК да пристигнат книжата на всички 31 Районни избирателни комисии за повторна обработка на резултатите. Първите се очакват до няколко часа. На 12 юни трябва да бъдат обявени резултатите за Европейски парламент, а на 13 - за националния.

Сподели:

Коментари (0)

Партията на Радев заглуши опозицията, затрудни създаването на временни комисии

Партията на Радев заглуши опозицията, затрудни създаването на временни комисии

"Мотивите не значат нищо, защото колко силно аргументирано е едно предложение не зависи от броя на депутатите, каза Божидар Божанов от „Демократична България“

Калина Андролова: Румен Радев узурпира властта в шумотевицата около Дара! Вървим към царство

Калина Андролова: Румен Радев узурпира властта в шумотевицата около Дара! Вървим към царство

"Това е узурпиране на властта и установяване на диктат, завоалиран формално във форма на демократична среда", категорична е тя.

Весела Чернева: Радев търси съюзници в Германия, в ЕС ни питат къде ще се позиционира

Весела Чернева: Радев търси съюзници в Германия, в ЕС ни питат къде ще се позиционира

Тя подчерта още, че Европейският съюз трябва да се подготви за по-голяма самостоятелност в сферата на сигурността