28 Април, 2026

Цивилен ще може да оглави служба "Военна информация"

Цивилен ще може да оглави служба "Военна информация"

Вносители на промените в Закона за военното разузнаване са "Обединени патриоти"

Директор на служба "Военна информация" да може да бъде и цивилен служител, гласува на първо четене парламентът.

Вносители на промените в Закона за военното разузнаване са депутати от ПГ "Обединени патриоти". Проектът беше подкрепен със 117 гласа, против бяха 34.

Този регламент е съществувал и създава условия за по-ефективно използване на кадрите, посочват авторите на поправките. За предлаганите изменения няма да са необходими допълнителни финансови средства.

БСП не подкрепя предложението, защото промяната противоречи на закона, тъй като в него е записано кой осъществява оперативното ръководство на тази служба - това са военни, обяви Филип Попов. За пореден път правим нарочен закон за нарочно лице, е изводът на левицата.

Цивилните директори, когато е бил в сила регламентът, не са били приемани добре от партньорските служби, допълни го колегата му Николай Цонков. Той попита дали предложението е съгласувано с президента. Румен Радев изрази несъгласие вчера цивилен да оглави военното разузнаване.

Превръщането на гражданското начало във водещо във военните институции обръща изцяло логиката на тяхното функциониране, коментира Валери Жаблянов. Не виждам причина мнозинството да не се съобрази с мнението на върховния главнокомандващ, посочи той и поиска отлагане гласуването на текста /отхвърлено от мнозинството/.

Редът за назначаване остава същият - по предложение на МС, внесено от министъра на отбраната, и с указ на президента, инсинуации са, че се правят промени специално за един човек, подчерта председателят на комисията за контрол на службите към НС Димитър Лазаров от ГЕРБ.
Сподели:

Коментари (0)

Поне 6 гарда на НСО пазят Сарафов в пловдивски ресторант

Поне 6 гарда на НСО пазят Сарафов в пловдивски ресторант

Свидетели коментират, че двама от гардовете били вътре в заведението, двама били отвън, а други са чакали Сарафов в автомобили с работещи двигатели, спрели в нарушение на „Пещерско шосе“.

Цветан Цветанов: Овладяването на държавата започна с Орешарски

Цветан Цветанов: Овладяването на държавата започна с Орешарски

"Ваня Стефанова е основното звено по обявяване на фалита на КТБ. Оттам тръгна овладяването на държавата", казва той

Министри отдадоха почит към паметта на жертвите и репресираните на остров Персин

Министри отдадоха почит към паметта на жертвите и репресираните на остров Персин

Преди да предаде властта служебният кабинет призовава да се обединят усилията за обявяването на лагера „Белене“ за групова недвижима културна ценност