Стабилност с БСП е изобщо е невъзможна, дори механични сбор на депутатите от двете политически сили. А ние сега с това правителство даваме златната формула за едно стабилно управление. Така зам.-председатят на ГЕРБ Цветан Цветанов отговори на слуховете, че ГЕРБ се готви да покани БСП в управлението на страната при едно неблагоприятно развитие на ситуацията около президентските избори.
Той бе категоричен, че обявяването на Цецка Цачева като техен кандидат за президент е било посрещнато нееднозначно от политическите лидери. Това според него е израз на притеснение, което се прикрива с усмивки и известно иронично отношение към нея.
Имаше много спрягани имена. Най-лесно щеше да ни бъде с Борисов, но щеше да се изтълкува като дезертьорство. Същото беше и с избора на Фандъкова. Цецка Цачева, която бе предложение на премиерът, е човек, който тежи на мястото си. И защо да не може да бъде представител на всички български граждани, попита Цветанов, обяснявайки ситуацията около избора на шефа на парламента за кандидат-президент на най-голямата партия в страната.
Той изтъкна, че всички, които са били номинирани – Дончев, Фандъкова, Николов, имат необходимите качества и това е силата на ГЕРБ.
По-добре е да издигнеш партиен член, а не да отвориш един указател и да посочиш един генерал, като смяташе, че той е по-избираем, аргументира избора Цветанов.
Той нарече спекулации подмятанията, че иска да отнеме партията от Борисов.
Партията не е неодошувене предмет. Партията се възприема като голям тим, а ГЕРБ стана номер едно и имаме достачъно подготвени хора и за президент, и за премиер.
Цветанов посочи също, че никога не е имал апитети към председателството на парламента и е неутрализирал всякакви спекулации да се спряга името му по този повод.
Зам.-председателят на ГЕРБ се обърна към опонентите им да не правят резки движения и манипулативни внушения, за да не нажежяват обстановката в страната. И да се въздържат от изказвания, подобни на тези, които прави Станишев – за манипулиране на изборите, което много напомня на обстановката около Костинброд. Вместо това да се говори за идеи и да имаме институционална памет, а когато говорим за политики – да говорим с конкретни данни и факти.