17 Януари, 2026

Цветанов: БСП и президентът Радев се стремят да провокират скандали

Цветанов: БСП и президентът Радев се стремят да провокират скандали

Цветан Цветанов

Свалянето на политическото доверие от управителя на НЗОК не е в компетенциите на ПГ на ГЕРБ

Писмата, получени в българския парламент до всички председатели на парламентарни групи и до независимия народен представител, не отговарят на казаното, че има подобно писмо, което е било изпратено на 2 февруари до министъра на здравеопазвавето с искането за актуализация на бюджета, заяви на брифинг в Народното събрание председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов след среща на депутатите от мнозинството със здравния министър Кирил Ананиев. Има препокриване в уводната част на две писма, но текстовете в следващата част, която е по същество, са съвсем различни. Тук говорим за актуализация на бюджета с над 140 милиона лева, но не е в комнетенциите на парламента да прави такава.

По казуса, възникнал от действието на управителя на НЗОК, има административен проблем, който не е от компетенциите на парламентарната група на ГЕРБ, за да говорим за това дали сваляме политическото доверие от проф. Камен Плочев и да внасяме актуализация на бюджета на държавата. 

Следващия вторник парламентарната група на ГЕРБ ще изслуша проф. Плочев. Утре той ще бъде изслушан в здравната комисия на Народното събрание, обяви Цветанов.

"Не оспорваме професионалните качества на проф. Плочев, а административните проблеми и възможността с тях да се заиграва политически", уточни шефът на ПГ на ГЕРБ. Ще се вслушаме и в мнението на Надзорния съвет и шефа му - зам.-министър Жени Начева, допълни Цветанов.

По думите му БСП и президентът Радев се стремят да провокират скандали. Те са едно цяло. Целта им е да върим към нещо друго, а не към пълноценно членство в Европейския съюз. От тази гледна точка не искам да участвам в такъв махленски дебат, посочи зам.-председателят на ГЕРБ.

Той коментира и днешната заявка от страна на депутата от БСП Елена Йончева да го съди. "В момента е най-важното е да се фокусираме върху българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Не очаквайте от мен да отговарям по заядлив начин. Който се чувства засегнат, нека си потърси правата в съда", заяви Цветанов.

Събрани са подписи от ГЕРБ и Обединени патриоти за оставката на зам.-председателя на Народното събрание Валери Жаблянов. Утре те ще бъдат внесени в Народното събрание, каза още Цветан Цветанов.

Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.