11 Януари, 2026

Цветанов: Радев играе своята политическа игра, вместо да е равно отдалечен от партиите

Цветанов: Радев играе своята политическа игра, вместо да е равно отдалечен от партиите

Цветан Цветанов

Готвим се за местните избори, но чрез хартиената бюлетина те ще бъдат контролирани, каза още лидерът на "Републиканци за България"

По всяка вероятност догодина ще имаме два вида избори - местни и предсрочни парламентарни. Всичко ще стане ясно с връчването на мандатите. Ние се готвим за местните избори. Направеният от НС приоритет, а именно промяната на изборното законодателство, вместо работа по Плана за развитие и получаването на европейските пари за възстановяване, показват ясно това. Този коментар направи Цветан Цветанов в обзорното предаване "Това е България" на Радио "Фокус" в отговор на въпроса какво се разиграва на политическото поле.

Няма работещ диалог, особено при десните партии, смята Цветанов.

"Те (десните партии - бел.ред.) трябва да се разбират, имаше такова разбирателство относно подкрепата за Украйна, но след това се видя интересът на партиите на статуквото, които преминаха към хартиената бюлетина - целта е да се контролира местният вот", смята той.

"Трябваше да получим 4 млрд. лева, а ще получим само 2 млрд. За вторите 1.5 млрд. имахме ангажимент - трябваше да направим 22 занокодателни промени и да въведем 66 мерки, които трябваше да бъдат представени пред европейските ни партньори. Ние сега реално ги загубваме, защото не оценихме кое е по-важно - да сменим изборните правила, или да се погрижим да гражданите и бизнеса", каза Цветанов.

Дневният ред на гражданите не се изпълнява. Има политическо нежелание да се поеме отговорност за съставяне на правителство, няма и желания за диалог, това е тупик. Консултациите при президента също се проточиха, стана ясно и от анализа му.

"Малък е вариантът да се направи правителство на малцинството. Може би третият мандат е възможен, но това ще бъде в услуга на първата политическа, която ще използва ситуацията за своите интереси, за да се подготви за предстоящия местен вот", допълни лидерът на ПП "Републиканци за България".

Според него последните няколко кратки мандата на предходните правителства показаха тотално разочарование за избирателите и много са тези, които казват, че с хартиените ще се повиши избирателната активност. Дебатите обаче не са по същество, има обидни квалификации, а може да се стигне и с физическа разправа.

"Това е най-ниското ниво на парламентаризма от последните години. Може би част от политиката на системните партии е насочена към на твърдите им ядра, на които разчитат, за да имат резултатност на изборите. Когато всички са маскари, системните партии биха спечелили, защото техният електорат ще гласува за тях", каза Цветанов.

По отношение на ролята на Румен Радев в политическите игри, Цветанов каза: "Президентът играе собствената си политическа игра и е на полето на политическите партии, вместо да е равно отдалечен, за де се постига политически консенсус. За мен важното е, че страната ни губи всякаква международна легитимация. Добавената стойност от многостранните партньорства не може да се случи".

Ние не можем да разчетем високите изисквания на Европа и високите обороти, на които тя работи. Евроатлантическата позиция се използва повече като клише от евроатлантиците. Всеки говори за български национален интерес, а го използва за вътрешнополитически игри и пропаганда, смята още Цветан Цветанов.

Много ясно ще трябва да се позиционират партиите - ще са от тези, които ясно искат промяна или ще предпочетат управлението, а не това което декларираха като промяна на политическия живот, сана ясно то думите на лидера на "Републиканци за България".

"Това което ние взехме като политическо решение,  е да се фокусираме върху предстоящите местни избори", каза Цветанов.
Сподели:

Коментари (0)

Делян Добрев: ГЕРБ ще върне мандата, но да не отписваме третия, някога стават чудеса...

Делян Добрев: ГЕРБ ще върне мандата, но да не отписваме третия, някога стават чудеса...

По неговите думи дали и да има нужда от промени в Изборния кодекс, те не трябва да се правят един-два месеца преди изборите, препоръча ни го и Венецианската комисия

ДСБ очертават 4 приоритета, настояват за дълбоки реформи

ДСБ очертават 4 приоритета, настояват за дълбоки реформи

Непосредствена политическа цел на ПП-ДБ до края в 51-вото Народно събрание е промяна в Изборния кодекс и връщане на доверието в изборния процес

Асен Василев с прогноза кога ще са предсрочните избори

Асен Василев с прогноза кога ще са предсрочните избори

Според лидера на "Продължаваме промяната" няма как те да се проведат през месец април