26 Декември, 2025

Цветанов: Страната ни пропусна златно време за истинска газова диверсификация

Цветанов: Страната ни пропусна златно време за истинска газова диверсификация

Цветан Цветанов

"Страната ни пропусна златно време, за да постигне истинска реална диверсификация и аз смятам че късането с руския газ е това, което направи Путин с политиката спрямо Украйна", заяви пред БНТ лидерът на "Републиканци за България" Цветан Цветанов.

"Решенията на много европейски държави показват че действително трябва да се ограничи тази зависимост и всичко, което е правено от Путин през последните десетилетия е да заобиколи Украйна със "Северен" и с "Турски поток" и тогава да прояви съответната агресия към Украйна", коментира той.

$И Кирил Петков, и експертите казват, строежът на "Турски поток" е непрозрачен проект, но когато премиерът го представя пред международни партньори е едно, а във вътрешнополитически план не постига абсолютно нищо$, смята Цветан Цветанов.

"Булгртрансгаз" е със същото ръководство, пътната карта за "Турски поток" я няма и ние виждаме как започва да се говори, че тази тръба е диверсификация за България, а вътре 90% от количествата са резервирани от Газпром", допълни той.

Според Цветановq никой не споделя направеното от Бойко Борисов, защото сме се лишили от милиард и половина и не получаваме газ по това трасе.

"Договорените с Америка количества втечнен газ са знак, че страната иска да бъде солидарна с България и Европа", коментира Цветанов, но смята, че има и други възможности да постигнем диверсификация:

"Каква ще бъде цената на американския газ в дългосрочен план, не знаем. Знаем, че има едни договорени количества, които са на по-ниска цена, поне това, което се появява от държавата този труден период и ние трябва да го възприемем че това е една солидарна и добра стъпка от нашите партньори. Ако се постигне европейско решение за транзитиране на газ, това ще бъде по-добрият вариант".

Цветанов коментира и изказването на Борислав Гуцанов от БСП, че България трябва да преговаря с "Газпром"

"Ясно е, че партии като БСП, "Възраждане" и нови политически формации твърдо гледат на изток. Но когато започнат да си планират почивките за лятото, ги планират на запад. Преди десет години управляващите взеха правилното решение да се присъединим към два съюза - ЕС и НАТО - защото това ни гарантира сигурността."
Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

„Ние за пръв път от 30 години виждаме градът да има цъфтеж, а вие идвате…“, се провикна Мюмюн Мустафа, общински съветник от ДПС-НН. Прекъсна го порой от недоволни викове от страна на останалите присъстващи.

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания:

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен