6 Април, 2026

Цветан Цветанов участва в онлайн среща за глобалните предизвикателства пред киберсигурността

Цветан Цветанов участва в онлайн среща за глобалните предизвикателства пред киберсигурността

Председателят на Управителния съвет на Евро-атлантическия център за сигурност Цветан Цветанов участва в онлайн среща за глобалните предизвикателства пред киберсигурността, организирана от Парламентарния форум по разузнаване и сигурност на конгресмен Робърт Питинджър.

В рамките на събитието Дан Коутс, бивш директор на националното разузнаване на САЩ, конгресмен и сенатор, подчерта, че най-големите заплахи за киберсигурността произтичат от държави с необходимите способности.

Румънският евродепутат и председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика Кристиан Бусой сподели, че киберсигурността е елемент от борбата за умовете на хората и насаждане на скептицизъм към европейските ценности.

Адмирал Денис Блеър, бивш директор на националното разузнаване на САЩ и командир на американските военноморски сили в Тихоокеанския регион, обясни, че проблемите на киберсигурността не могат да бъдат разрешени от една държава, нужна е коалиция от единомислещи държави, като успешната формула често се крие в публично-частни партньорства, които гарантират достатъчно високо ниво на експертност и развойна дейност.

Според естонския евродепутат Джак Медисън пандемията с Covid-19 за пореден път е показала, че независимостта и сигурността са взаимно свързани.

Според Джеймс Луис, старши зам.-председател и директор на Програмата за технологии и обществени политики на Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, международната среда се влошава и киберсигурността е новото “бойно поле”.

Участниците в дискусията споделиха също мнения за добавената стойност на образованието и дигиталните умения, възможния принос на регионални организации към киберсигурността и нуждата от проактивен държавен подход към кибер заплахите.
Сподели:

Коментари (0)

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

Поптодорова: Иран ще иска външен гарант за преговорите, може би Китай..

В собствения кръг на Тръмп има две тенденции. Една група, която казва, че трябва да довършим нещата докрай, т.е. ескалация. Другата опция е той да обяви победа, за което имаше някакви нотки в речта му в сряда, но това е несигурно, каза бившият посланик на България в САЩ

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

Емилия Русинова наруши мълчанието, не каза нищо за "Осемте джуджета" и Петьо Еврото

След седмици мълчание Емилия Русинова отрече твърденията за връзки с Петьо Петров – Еврото, но избегна ключови въпроси. Междувременно проверката е иззета от ГДБОП, а властите обсъждат дисциплинарно производство на фона на нарастващ обществен и институционален натиск.

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

БАБХ унищожи 6,5 т. храни и спря частично дейността на цех за месо в с. Соколово

Инспекторите установяват съхранение на храни при неподходяща температура, с липсващи етикети на български език и на продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние