4 Февруари, 2026

Тунис и Мароко отзоваха посланиците си заради несъгласия за Западна Сахара

Тунис и Мароко отзоваха посланиците си заради несъгласия за Западна Сахара

Каис Саид на конференцията TICAD

Преди това Тунис прие лидера на движението "Полисарио"

Тунис обяви днес, че отзовава своя посланик в Мароко за консултации, след като вчера кралството отзова своя в отговор на това, че президентът на Тунис прие лидера на движението "Полисарио".

"Полисарио" иска създаване на независима държава в Западна Сахара - обширна част от богата на полезни изкопаеми пустиня, която Мароко разглежда като суверенна част от собствената си територия.

В петък президентът на Тунис Каис Саид прие ръководителя на "Полисарио" Брахим Гали, който пристигна за участие в японско-африканската инвестиционна конференция TICAD.

В отговор на това, което нарече "враждебен" и "ненужно провокативен" акт, Мароко незабавно отзова посланика си в Тунис за консултации и отмени собственото си участие в конференцията на високо равнище.

Днес Министерството на външните работи на Тунис изрази своята "изненада" от реакцията на Мароко.

"Тунис запазва пълния си неутралитет по въпроса за Западна Сахара в съответствие с международното право. Тази позиция няма да се промени, докато засегнатите страни не намерят мирно решение, приемливо за всички." - се казва в изявлението. 

Саид прекара по-голямата част от петъчния ден в посрещане на африканските лидери, пристигащи за конференцията TICAD, включително Гали, който е и президент на самопровъзгласилата се Сахарска арабска демократична република (САДР).

Мароко обвини Тунис, че "едностранно" е поканил ръководителя на "Полисарио", "против съвета на Япония и в нарушение на процеса на подготовка и установените правила".

Днес обаче Тунис заяви, че Африканският съюз (АС) е отправил директна покана към САДР, държава-членка, да се присъедини към конференцията, като отбеляза, че е участвал в предишни подобни срещи заедно с Мароко. Външното министерство в Рабат отвърна на удара, като обвини Тунис, че отговорът е изпълнен с "много неистини".

Дипломатическият спор се разрази в момент, когато френският президент Еманюел Макрон посети съперника на Мароко и поддръжник на "Полисарио" - Алжир. Визитата  цели да заздрави връзките с бившата френска колония.

Дипломатически източници съобщиха, че президентът на Гвинея-Бисау Умаро Сисоко Ембало, настоящ председател на Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), е напуснал конференцията в знак на протест срещу участието на "Полисарио".

В речта си при откриването на форума председателят на АС Маки Сал изрази съжаление за отсъствието на Мароко, причинено от "липсата на консенсус по въпроса за представителството".

"Надяваме се, че този проблем ще намери решение за гладкото протичане на нашето партньорство между Африка и Япония", каза той.

Пътуванията на Гали не за първи път предизвикват марокански гняв. През април 2021 г. той замина за Испания, за да се лекува от Ковид-19, което предизвика едногодишен дипломатически спор между Испания и северноафриканското кралство. Той приключи едва след като Мадрид се отказа от десетилетната си позиция на неутралитет по отношение на Западна Сахара - бивша испанска колония - и подкрепи мароканския план за ограничено самоуправление там.

"Полисарио" водеше въоръжена борба, преди да се съгласи на прекратяване на огъня през 1991 г. с обещанието за провеждане на референдум за самоопределение под надзора на ООН, което така и не се случи. /БГНЕС, АФП


Сподели:

Коментари (0)

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Клаузата, за която настояваше Франция, беше одобрена: оръжия ще бъдат закупувани предимно от украински и европейски производители

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Изданието заяви, че „болезненото“ преструктуриране е нужно за компанията, която е „твърде дълбоко вкоренена в една различна епоха“

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Забавянето на руското настъпление се засили през януари 2026 г. Въпреки ежедневните загуби, надвишаващи 1000 войници, руските сили превзеха само 0,04% от територията - най-ниската цифра за всеки от последните девет месеца.