28 Декември, 2025

Туристическият бранш излиза на протест - настоява за спешна среща с министъра

Туристическият бранш излиза на протест - настоява за спешна среща с министъра

снимка: БГНЕС

От обединение "Бъдеще за туризма" настояват за оставката на министъра на туризма и утре излизат на протест. Те са недоволни от новите условия, по които трябва да получат неусвоените до този момент 16,5 милиона лева помощ за сектора. Според тях новата наредба е абсурдна, а държавата не е гарантирала сумите на клиентите за предплатените туристически пакети.

Те дадоха пример с казуса с гръцкия туроператор, който обяви, че няма да работи до 31 юли и, ако правителството не чуе исканията им, примерът може да се повтори и у нас. "За съжаление това, което алармирахме преди една година и предвиждахме, започна да се случва, казусът "Музенидис" е само върха на айсберга. Ако продължи тази ситуация, просто ще се случи в много по-голям мащаб. Без да искаме да всяваме страх, просто искаме да покажем реалността, която е грозна, ако няма действия от страна на държавата", заяви Павлина Илиева, председател на Управителния съвет на обединение "Бъдеще за туризма".

"Българските туроператори не са подготвени да посрещнат трудностите, които се задават от това, че браншът не е работил година и половина и някои туроператори е възможно да фалират. Това ще създаде допълнително напрежение по туроператори, които в момента работят, а още не са се издължили на хората от 2020 година, защото все още не е решен този проблем, както беше решен в другите държави от Европейския съюз", допълни Димитър Балтов, заместник-председател на Управителния съвет на обединение "Бъдеще за туризма". 
Сподели:

Коментари (0)

National Geographic: Ето най-добрите места за посещение в света през 2026 година година 

National Geographic: Ето най-добрите места за посещение в света през 2026 година година 

Челната тройка се допълва от китайската столица Пекин, където според авторите на класацията пътешествениците могат да очакват невероятно потапяне в историята и културата. 

Край на зелените карти - САЩ спря визовия жребий по нареждане на Тръмп

Край на зелените карти - САЩ спря визовия жребий по нареждане на Тръмп

Повод за крайната мярка са кървавите стрелби в университета "Браун" и Масачузетския технологичен институт (MIT) на Кристи Ноем, влязъл със зелена карта в Америка

 Боровец и Банско отново в челни позиции на най-изгодните зимни дестинации

Боровец и Банско отново в челни позиции на най-изгодните зимни дестинации

Според класация на британската компания „Post Office Travel Money“ двата български зимни курорта привличат туристите с относително ниските цени и качествени туристически услуги