26 Юни, 2026

Вижте как се спаси от сигурна смърт туристка при -20 градуса, след над 20 часа в Рила

Вижте как се спаси от сигурна смърт туристка при -20 градуса, след над 20 часа в Рила

Пострадалата е била облечена изключително неподходящо и е със сериозно измръзване на долните крайници

Планински спасители от отряда в Дупница са оказали помощ на жена, прекарала над 20 часа при ниски температури на открито в Рила планина, съобщават от спасителната служба към БЧК.

На 18 януари, понеделник, към обяд в хижа „Рилски езера“ пристига жена, оставя багажа си пред входа и обяснява на хижарите, че ще спи в иглу до старата хижа. На следващия ден чантите продължават да стоят непокътнати и планинските спасители от отряда на ПСС – Дупница, които наблюдават района, решават да направят проверка, въпреки че няма сигнал за изгубен турист.

Борислав Ранков и Иван Тушев със спасителното куче Ектор тръгват в посока хижа „Иван Вазов“, като оглеждат района и намират чанта с храна и вода. 

Междувременно техните колеги Божидар Джокин и Георги Илков-Темето, както и кандидат-планинският спасител Станислав Попов-Тачи звънят на мобилен телефон, чийто номер намират в джоб на една от чантите, но няма отговор. След 5-6 минути се получава обратно обаждане. Жената успява да обясни, че се намира на един хълм над старата хижа, лежи и не си чувства краката. След обход на района в гъста мъгла и лоша видимост, в ранния следобед жената е открита в основата на връх Харамията, свита зад една скала. Спасителите веднага я изолират от студа, а от хижата тръгват останалите с моторни шейни и носилка, за да ги пресрещнат. Повикана е и линейка, която да я транспортира от Паничище до Спешна помощ – Дупница, откъдето по-късно е прехвърлена в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.

Пострадалата е прекарала над 20 часа в снега при температура – 20°С на надморска височина 2 300 м, облечена изключително неподходящо за пребиваване в планината. Тя е със сериозно измръзване на долните крайници и само това, че не е заспала, я е спасило от сигурна смърт, съобщават от ПСС. 

Сподели:
Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения

Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения

Експерти предложиха изграждане на противопожарни ивици в горите по границите със селскостопански площи, ивици от дървета и храсти по краищата на земеделските площи за опазване на птиците, картиране и възстановяването на торфища, поддържане на зелени покриви и градини пред блоковете и др.

WSJ: Горещите вълни завариха Западна Европа неподготвена

WSJ: Горещите вълни завариха Западна Европа неподготвена

Европа е инвестирала сериозно в производството на вятърна енергия, но това може да се окаже проблем по време на жегите, защото вятърът е склонен да затихва при горещините

Проф. Рачев: От днес за 5 дни пускаме големия грил...

Проф. Рачев: От днес за 5 дни пускаме големия грил...

Климатологът предупреждава, че бруталната жега от Западна Европа ще атакува и Балканите, времето е само за почивка

Коментари (0)