7 Април, 2026

Турска компания започна изграждането на завод за ''Байрактар"-и в Украйна

Турска компания започна изграждането на завод за ''Байрактар"-и  в Украйна

Турската компания Baykar започна строителството на завод за производство на ударни безпилотни самолети "Байрактар" в Украйна. Това съобщи днес министърът на стратегическите индустрии Александър Камишин, цитиран от "Икономическа правда".

"Започна реалното изграждането на завода, вече не е само в меморандум. Това е големият завод "Байрактар", за който се споразумяхме преди няколко години. Тогава имаше спирания, скандали, но днес вече той започва да се строи, преминахме към реални стъпки“, заяви в ефира на националния телевизионен маратон Камишин.

В събота, 8 юли, като част от посещението на президента на Украйна Володимир Зеленски в Турция, ръководителят на Министерството на стратегическата промишленост подписа нов меморандум с Министерството на промишлеността и технологиите на Република Турция за развитието на капацитета и способностите за производство на различни видове дронове. Според министъра, водени са разговори и за други отрасли, които, обаче не може да бъдат обсъждани публично.

Още миналата година беше съобщено, че  турската компания Baykar ще започне производството на бойни дронове "Байрактар TB2" и "Байрактар Акънджъ" в Украйна през 2025 г. Беше отбелязано, че общата инвестиция на турската компания в организирането на производството в Украйна е повече от 95 милиона долара.

На 8 юли главният изпълнителен директор на "Baykar" Халук Байрактар, който е брат на зетя на Реджеп Таип Ердоган - Селджук Ердоган, лично изпрати украинския президент Володимир Зеленски до стълбичката на чешкия военно-правителствен самолет, с който бяха отведени в Украйна и командирите от "Азов", държани в изолация под опеката на Ердоган. Предният ден пък именно Халук беше първият, който стисна ръката на Зеленски за добре дошъл на летище "Ататюрк" в Истанбул

Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Астронавтите от "Артемис 2" наблюдават на обратната страна на Луната места, невиждани от човешко око

Те са на път да поставят рекорд за най-далечното разстояние, което някой е изминавал от Земята