Турски гражданин, обвинен в опит за финансиране на терористична дейност на Кюрдската работническа партия ПКК се яви пред шведски съд - първият подобен случай в скандинавската страна, която иска да получи одобрението на Анкара за присъединяване към НАТО, предаде АФП.
Турция обвинява Швеция, че е убежище за "терористи", особено членове на ПКК, и поиска от Стокхолм да екстрадира десетки хора.
Обвиняемият, който е на 40 години, е арестуван през януари, след като е отправил заплахи и е стрелял с пистолет пред ресторант в Стокхолм.
Прокурорите твърдят, че целта на мъжа е била да изнудва за пари и да ги използва за финансиране на Кюрдската работническа партия (ПКК), която е класифицирана като терористична организация от Турция, Швеция, ЕС и САЩ.
"Възможно е (клиентът ми) да е имал контакти с хора, свързани с ПКК, но самият той няма връзки" с движението, заяви адвокатът на обвиняемия Илхан Айдън пред съда днес.
Междувременно прокурорът твърди, че мъжът е играл ключова роля в дейността на ПКК в Швеция.
Според обвинителния акт, който се позовава и на доказателства от френското и германското разузнаване, мъжът е бил в контакт с хора, пряко ангажирани с финансирането на ПКК, и е действал от името на групировката.
През юли миналата година Швеция затегна законодателството си за борба с тероризма, като улесни преследването на дейности по финансиране на терористични организации.
Това е първият случай, в който новият закон, който вече е използван в случаи, свързани с организацията "Ислямска държава", се използва срещу предполагаем поддръжник на ПКК.
Прекратявайки двувековен неутралитет и военно необвързване, Швеция и съседна Финландия обявиха заявки за присъединяване към НАТО през май миналата година, след като Русия нахлу в Украйна.
Турция и Унгария са единствените държави-членки на НАТО, които все още не са ратифицирали кандидатурата на Швеция, което изисква единодушно одобрение. /БГНЕС
Още от Свят
Заленски: Ще информираме САЩ за всички нарушения на Русия на примирието от 18 март
По думите му американската страна ще проведе консултации с различни държави относно готовността им да извършват мониторинг по спазване на договореностите
Кремъл се опитва чрез ООН да узакони руското влияние в Украйна
Властта в Москва има безпрецедентни претенции към Киев, настоявайки за налагането на външно управление като условие, което би "отворило пътя за легитимни преговори"
Балтийските държави бият тревога: Примирието в Украйна крие огромна заплаха за нас
Лидерите на Естония, Латвия и Литва са загрижени, че Москва няма да спре до Украйна и отбелязват, че Кремъл вече е очертал планове за евентуална бъдеща война с НАТО