19 Май, 2026

Die Welt: Турция дава заден ход в кризата с Германия

Die Welt: Турция  дава заден ход в кризата с Германия

Анкара оттегли списъка с германски фирми, заподозрени в подкрепа на тероризма и заговори за „проблем с комуникацията“, съобщава водещият германски вестник.

Анкара оттегли списъка с германски фирми, заподозрени в подкрепа на тероризма и заговори за „проблем с комуникацията“, съобщава водещият германски вестник.

Турските власти оттеглят списъка с близо 700 германски компании, заподозрени във финансиране на тероризма, обяви говорител на федералния министър на вътрешните работи Томас де Мезиер (ХДС), пише националният всекидневник Die Welt.

Съгласно информацията, представена от Берлин, турският вътрешен министър е провел телефонен разговор с германския си колега, в който е обяснил, че инцидентът е възникнал в резултат на „проблем с комуникацията“.

От турското бюро на Интерпол е последвало оттегляне на искането за предаване на информация за заподозрените.

Миналата седмица Турция заподозря водещи германски компании – като автомобилния производител „Даймлер“, в подкрепа на тероризма.

Съгласно медийни доклади, разпространени тогава, правителството в Анкара е предало на управляващите в Берлин списък с компании, за които се предполага, че оказват подкрепа на терористични организации. Той е включвал физически лица и фирми – от „Даймлер“ и BASF, до магазин за кебап във федералната провинция Северен Рейн-Вестфалия.

Всички те бяха заподозрени в контакти с движението на проповедника Фетхуллах Гюлен, обвиняван от Анкара, че е организирал опита за преврат в Турция миналото лято.

Сподели:

Коментари (0)

 Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

Джей Ди Ванс: Преговорите с Иран отбелязват „добър напредък“, но сме готови и за военните операции

„Подготвени сме напълно. Не искаме да поемаме по този път, но президентът е готов и способен да го направи, ако се наложи", заяви той

В ООН! Русия заплашва Латвия с "ответен удар"

В ООН! Русия заплашва Латвия с "ответен удар"

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя не обръща внимание на фактите и обвинява за случващото се в Украйна всички, освен Русия

Сирски: Русия губи убити 7– 9 пъти повече войници от Украйна

Сирски: Русия губи убити 7– 9 пъти повече войници от Украйна

Той подчерта, че в момента се прави всичко възможно загубите на украинските войски да бъдат намалени до минимум