30 Декември, 2025

Турция прие противоречив закон за нощните патрули, обвиниха Ердоган в създаването на лоялна "милиция"

Турция прие противоречив закон за нощните патрули, обвиниха Ердоган в създаването на лоялна "милиция"

Реджеп Тайип Ердоган

Турският парламент прие противоречив законопроект, който дава на патрулите в квартала по-големи правомощия, а критиците обвиниха президента Реджеп Тайип Ердоган, че иска да изгради лоялна "милиция", пише АФП, цитирана от БГНЕС. Новият закон дава на „нощните стражи“, които обикалят улиците през нощта и докладват за кражби и безредици, почти същите правомощия като на полицията.

Сега ще им бъде позволено да носят огнестрелно оръжие и ще имат правомощията да спират и претърсват хора. С повече от 28 000 членове институцията на „нощните стражари“ - която е прикрепена към вътрешното министерство и датира повече от 100 години - нарасна значително след опита за преврат през юли 2016 г. срещу Ердоган.

Дебатът по законопроекта в парламента предизвика разгорещени спорове, размяна на обиди, като депутатите дори се нахвърлиха един срещу друг по време на сесията във вторник. Партия на справедливостта и развитието на Ердоган, която представи законопроекта, казва, че новите правила ще позволят на нощните наблюдатели по-ефективно да помагат на органите на реда, като осуетяват кражбите и предотвратяват нападенията на улиците.

В старите турски филми охранителите са представени като доброжелателни чичовци, патрулиращи по улиците със свирка между устните, нащрек за смутители на реда. Опозицията обаче обвини Ердоган в авторитаризъм, създавайки лоялни въоръжени сили. "Те използват институцията на нощните стражи, за да създадат милиция", заяви Махир Полат от основната опозиционна Народна републиканска партия, като добави, че полицията трябва да бъде засилена, ако е необходимо.
Сподели:

Коментари (0)

Банков обир на стойност 30 млн. евро в Германия - крадците разбиха 3200 сейфа

Банков обир на стойност 30 млн. евро в Германия - крадците разбиха 3200 сейфа

Пострадали са над 2500 клиенти. Около 200 от тях са се опитали да влязат насилствено в сградата, което е наложило полицията временно да затвори клона.

В Черна гора е арестуван просръбски депутат, има десетки задържани

В Черна гора е арестуван просръбски депутат, има десетки задържани

Милан Кнежевич е известен с антиевропейската си реторика и със своята просръбска и проруска политика. Той неведнъж е отправял груби нападки срещу България. Веднага след ареста Кнежевич получи подкрепа от сръбския президент Александър Вучич.

Германия прекратява разследването срещу руския олигарх Усманов - той плаща глоба от 10 млн. евро

Германия прекратява разследването срещу руския олигарх Усманов - той плаща глоба от 10 млн. евро

Прекратяването на разследване след плащане на глоба е позволено от германското наказателно право.