22 Март, 2026

Турция все още не е ратифицирала споразумението за разминиране на Черно море

Турция все още не е ратифицирала споразумението за разминиране на Черно море

То беше сключено през януари между Турция, Румъния и България

Тристранното споразумение за разминиране на Черно море, сключено през януари между Турция, Румъния и България, още не е влязло в сила заради липса на ратификация от страна на Анкара, съобщи БНТ с позоваване на Франс прес.

Забавянето се дължи на парламентарната ваканция във връзка с местните избори на 31 март, посочва турското министерство на отбраната. За да влязат в сила международните договори трябва да бъдат гласувани в турския парламент, с изключение на определени технически или икономически споразумения, които могат да бъдат одобрени пряко от държавния глава. Засега споразумението за разминиране на Черно море, подписано в Истанбул на 11 януари, не е одобрено от президента Ердоган, нито е ратифицирано от турския парламент.

Целта на Турция, България и Румъния е да защитят международния трафик в Черно море и собствените си брегове срещу дрейфащи морски мини идващи от акваторията на Украйна или Русия. Основна роля в инициативата е предвидена за военноморския флот на Турция.

Споразумението трябва да гарантира сигурното преминаване на украинския износ на зърно край бреговете на Румъния и България. Коридорът е алтернатива на маршрута, отказан от Русия през лятото на 2023 г. , отбелязва Франс прес.

Сподели:

Коментари (0)

Световен ден на водата: Все повече населени места са на режими

Световен ден на водата: Все повече населени места са на режими

Въпреки че официално над 99% от населението е свързано към ВиК мрежа, редица населени места продължават да страдат от остаряла инфраструктура и недостиг на инвестиции

Доналд Тръмп постави ултиматум на Иран

Доналд Тръмп постави ултиматум на Иран

Израел премина тежка нощ заради ирански атаки. Най-малко 100 души са ранени в градовете Арад и Димона. Нанесени са сериозни материални щети.

Руска атака с дронове по Одеската железопътна линия, загина кондуктор

Руска атака с дронове по Одеската железопътна линия, загина кондуктор

„За съжаление, днес се случи изключително злополучен инцидент: докато влакът е спирал и пътниците са били евакуирани от Одеската железопътна линия, кондуктор е бил фатално ранен от насрещно движещ се влак, който също се е насочвал към спирката си за евакуация."