12 Юни, 2026

Туск: Оттеглянето ни от Договора за противопехотните мини е защитна мярка срещу Русия

Доналд Туск, снимка: EPA/BGNES

Полският министър-председател Доналд Туск заяви, че подкрепя оттеглянето на страната му от договора, за да се укрепи отбраната на Полша

Полският министър-председател Доналд Туск заяви, че подкрепя оттеглянето на Варшава от договора за забрана на противопехотните мини. Това се прави, за да се увеличат отбранителните способности на Полша в контекста на руската инвазия в Украйна. 

„Ще препоръчам положително становище относно оттеглянето на Полша от Отавската конвенция и евентуално от Дъблинската конвенция. Тук говоря за противопехотните мини и касетъчните боеприпаси“, каза Доналд Туск пред парламента, цитиран от АФП.

Според министър-председателя в това решение „няма нищо забавно или приятно“, но Полша ще се съобразява само със собствените си нужди в областта на сигурността.

„Всичко, което може да засили отбраната на Полша, ще бъде изпълнено от нас и ще използваме всички налични възможности“, допълни още Туск.

На 6 март съседната на Полша Литва се оттегли от конвенцията за забрана на касетъчните бомби поради съображения за сигурност, свързани със съседна Русия - безпрецедентно решение, критикувано от правозащитни организации.

С него Литва стана първата страна, която напусна конвенцията, приета през 2008 г., и първата страна от Европейския съюз, която напусна многостранно споразумение за регулиране на въоръженията.

Сподели:
Вашингтон: Иран се съгласи да прекрати ядрената си програма и да отвори Ормузкия проток

Вашингтон: Иран се съгласи да прекрати ядрената си програма и да отвори Ормузкия проток

Освен това иранската страна няма да получи достъп до замразени средства докато не изпълни ангажиментите си по споразумението

Тръмп: Иранската версия за предложеното споразумение не е истина, много са непочтени

Тръмп: Иранската версия за предложеното споразумение не е истина, много са непочтени

„По-добре да се стегнат, и то БЪРЗО!“

Foreign Policy: Путин търси нови начини за ескалация – как може да се опита да промени хода на войната

Foreign Policy: Путин търси нови начини за ескалация – как може да се опита да промени хода на войната

Експертите отбелязват и усилия на Москва да възстанови определени канали за влияние в САЩ и Европа

Коментари (0)