27 Април, 2025

Учен предупреждава за нов вариант на вируса „Covid-22“ - по-смъртоносен от Делта

Учен предупреждава за нов вариант на вируса „Covid-22“ - по-смъртоносен от Делта

Нов вариант, наречен „Covid-22“, може да бъде по-смъртоносен от доминиращия в света Делта, предупреди експерт. Имунологът професор доктор Сай Реди каза, че „трябва да се подготвим“ за нов нововъзникващ вариант през 2022 г., който може да представлява „голям риск“.

Базираният в Цюрих учен предупреди, че е "неизбежно" вече съществуващи варианти като Делта (Индия), Бета (Южна Африка) и Гама (Бразилия) да се комбинират, за да направят щама по-способен, съобщава "Сън", цитиран от БГНЕС. 

Професор Реди каза: „Covid-22 може да бъде по-лош от това, на което сме свидетели в момента. Ако се появи такъв вариант, трябва да го разпознаем възможно най-рано и производителите на ваксини трябва бързо да адаптират ваксината. Появата на този нов вариант е големият риск. Трябва да се подготвим за това."

В разговор с германския вестник Blick проф. Реди каза, че Делта е най-заразният вариант от всички - това, което той нарече „Covid -21“. Но той няма „бягащи мутации“, генетични характеристики, които му помагат да избяга от имунната система. Бягащите мутации, наблюдавани в някои варианти като Бета, означават, че ваксините стават по-малко ефективни и може да се наложи да бъдат променени, за да се защити населението.

Проф. Реди каза, че комбинация от тези фактори - по-смъртоносни, трансмисивни или избягващи имунитета - ще бъде проблем в близко бъдеще.

Той каза: „Това е следващата фаза на пандемията, когато Бета или Гама стават по-заразни или Делта развива бягащи мутации. Това ще бъде големият проблем през следващата година."

Очаква се в бъдеще да се появят варианти на Covid, тъй като това е естествена част от еволюцията на вирусите. Дали те ще станат значими е невъзможно да се предвиди. Но тъй като няколко вече се появиха за по-малко от две години, това не предвещава нищо добро.

Сейдж, групата от учени, съветващи правителството на Обединеното кралство, заяви, че „ваксините не осигуряват абсолютен стерилизиращ имунитет“. В документ, публикуван на 30 юли, групата заяви, че вероятността Covid да стане по-смъртоносен е описана като „вероятна“ до „реалистична“, поради това, че вирусът все още се разпространява на толкова високо ниво в световен мащаб. Документът подчертава значението на бустер кампаниите - първата от които може да започне през септември. Здравният секретар Саджид Джавид заяви в събота, че е „уверен“, че следващия месец може да започне кампания за бустер ваксина. Той обаче каза, че чака „окончателно мнение“ от JCVI - експертната група по ваксините, която съветва как да се използват.

Д -р Крис Смит, консултант вирусолог и преподавател в университета в Кеймбридж, каза, че решението за бустер удари не трябва да бъде „прибързано“.

Говорейки за BBC, д -р Смит каза: „Всички сме съгласни, че пандемията не е приключила, докато не приключи във всяко кътче на света, защото в противен случай тя просто ще се върне. Не забравяйте, че смятаме, че това е започнало с няколко случая в един град, в едно кътче на една държава... и след това помрачи целия свят".
Сподели:

Коментари (0)

Униан: Европейски комисар посочи точната причина защо Русия се страхува от Украйна в НАТО

Униан: Европейски комисар посочи точната причина защо Русия се страхува от Украйна в НАТО

Основната причина, поради която Русия се стреми да забрани на Украйна да се присъедини към Алианса, съвсем не е страхът от офанзива на НАТО от украинска територия

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

"На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но не спазват нищо. Те ще продължат да ни заблуждават - и нас, и света", казват хората в Източна Украйна

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

Той се намира в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим, където Светият отец поиска да бъде погребан