6 Декември, 2025

Учен от БАН: България категорично не е само в битката с РС Македония

Учен от БАН: България категорично не е само в битката с РС Македония

В Скопие няма лидерите, които да поведат македонците към решаването на проблема

Няма никаква изненада по ветото, което страната ни въведе. Ако анализираме поведението на Северна Македония през последните месеци, ясно се вижда, че те не се съобразяваха с никакви условия. Това заяви доц. Спас Ташев от Институт за изследване на населението и човека към БАН.

България показа червен картон Северна Македония за членството й в еворосъюза. Страната ни няма да подкрепи преговорната рамка за нашата съседката, обяви вчера външният министър  Екатерина Захариева, която уточни, че за да даде зелена светлина, страната ни настоява да бъдат изяснени въпросите за общата ни история и езика, и поставя условия. 

Според учения България категорично не е сама в тази битка.

Други европейски страни също се обявиха против членството им в ЕС. Българското послание е много ясно – властите в Северна Македония трябва да направят промени и да извървят своя път. Членството в Европа предполага приятелски отношения и сътрудничество, което към този момент те не показват, добавя Ташев.

Според него най-силните послания за членството на страната в ЕС идват от Германия.

Прокарва се една линия, в която се настоява България да притъпи исканията си към Северна Македония. Гърция обаче подкрепи нашата теза и категорично застана зад нас, изтъкна ученият.

Според Ташев се оказва, че в Скопие няма лидери, които да поведат населението към решаване на проблема.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той