26 Декември, 2025

Учени: Изкуственият интелект е опасен колкото пандемия или ядрена война

Учени: Изкуственият интелект е опасен колкото пандемия или ядрена война

Хората може да се окажат напълно зависими от машините

Звучи повече от драматично: експерти предупреждават, че можем да бъдем унищожени от изкуствения интелект. Затова призовават темата да стане глобален приоритет - наравно с риска от пандемии или ядрена война, пише Дойче веле.

Предупреждението е формулирано в едно единствено изречение, но пък то звучи достатъчно драматично, съобщава АРД: "За да намалим риска от унищожение от изкуствения интелект (ИИ), това трябва да се превърне в глобален приоритет наред с други рискове от обществено значение, каквито са пандемиите или ядрената война."

Как тези машини ни застрашават

Становището е подписано включително от Сам Алтман, шеф на компанията OpenAI, създателка на чатбота ChatGPT. Под него стоят още подписите на Демис Хасабис, ръководител на дъщерната компания на Гугъл - DeepMind, специализирана в областта на изкуствения интелект, и Джефри Хинтън, един от водещите изследователи в тази област, допълват от АРД.

Тяхното предупреждение е поместено на сайта на организацията с нестопанска цел "Център за сигурност на изкуствения интелект". В него експертите по изкуствен интелект онагледяват опасностите, за които говорят, с осем конкретни примера. Сред тях те посочват използването на изкуствен интелект за воденето на войни или за разработването на нови химически оръжия, посочва още АРД. Друга опасност е свързана с възможното разпространяване на фалшиви информации с помощта на новата технология. Учените предупреждават и за това, че в бъдеще хората може да се окажат напълно зависими от машините.

Това не е първото предупреждение срещу ИИ

Преди няколко седмици имаше друго подобно предупреждение. В отворено писмо по темата, подписано между другото и от Илон Мъск, се настояваше за налагането на 6-месечна пауза в развитието на изкуствения интелект. Времето трябва да бъде използвано за намирането на регулаторни механизми за тази технология, се казваше в документа.

По-късно обаче се разбра, че малко преди това Мъск е основал своя собствена компания за изкуствен интелект.

Сподели:

Коментари (0)

„Ходещи“ статуи на Великденски остров разкриват част от мистерията на моаите

„Ходещи“ статуи на Великденски остров разкриват част от мистерията на моаите

Продължителни изследвания подкрепят теорията, че те са били защитници на на древните полинезийци - тоест, те са бдели над и защитавали хората

Кои са били тримата влъхви, поднесли дарове на младенеца Исус?

Кои са били тримата влъхви, поднесли дарове на младенеца Исус?

Тримата посетители – определяни като мъдреци, астролози или царе – са сред най-загадъчните фигури в библейския свят

Учените за първи път заснеха и доказаха: делфините и косатките си помагат при лов

Учените за първи път заснеха и доказаха: делфините и косатките си помагат при лов

„Като работят заедно, косатките пестят енергия и използват делфините като разузнавачи. Делфините, от друга страна, получават защита от хищници и достъп до вкусни хапки от една от най-ценните риби в океана.“