6 Декември, 2025

Учени от Украйна и Молдова разкриват преселването на българите

Учени от Украйна и Молдова разкриват преселването на българите

Река Дунав

Проучвания за преселването на българите от Балкана отвъд Дунав

Университетски преподаватели от Молдова и Украйна ще представят нови проучвания за преселването на българите от Балкана отвъд Дунав на форума "Българско наследство". Това съобщи пред БТА председателят на едноименното сдружение Маруся Костова. Събитието, което ще се състои в Балчик в дните между 25-27 август, се организира с подкрепата на общината. Авторите на книгата "Горчиви череши", която ще бъде представена на форума, - молдовските писатели Анна Малешкова и Николай Куртев, ще разкажат за пътя на българите от Бесарабия до далечна Бразилия и българския дух в Сао Паулу.

Изследване за фамилните имена на българите в Болградското село Криничное е сред акцентите в дискусията за етнологията на преселниците. Авторката Татяна Ковтун-Гайдарджи помага на свои сънародници да усвоят майчиния си език с онлайн уроци, каза председателят на "Българско наследство". Татяна и Кирил Дукови от същото селище ще донесат в Балчик стари престилки, пешкири, килими, бохчи, които са запазили от своите прадеди.

Етнографската изложба ще бъде подредена във фоайето на читалището в морския град. Преподаватели от Тараклийския и Кишиневския университет ще се включат в тематичната конференция, посветена на 180-годишнината от рождението на Васил Левски. Филологът доцент Васил Кондов ще говори за езика на Апостола, свои проучвания ще представи и Иван Забунов - председател на Дружеството на българистите в молдовската столица. За форума "Българско наследство" се очакват близо 600 учени, между които и от висши учебни заведения в България, певци, инструменталисти, вокални групи, танцови състави, съхранили родния фолклор в "Другата България".

Сподели:

Коментари (0)

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Морска администрация: Танкерът край Ахтопол не е опасен, на борда имат храна за 3 дни

Морска администрация: Танкерът край Ахтопол не е опасен, на борда имат храна за 3 дни

„Вятърът е над 15 м в секунда, морето е 4-5 бала, корабът се държи стабилно  не представлява опасност както за екипажа, така и за околната среда.“

МФ публикува новия проектобюджет за 2026 г., в понеделник го внася в парламента

МФ публикува новия проектобюджет за 2026 г., в понеделник го внася в парламента

Договорено е отпадането на няколко спорни мерки, залегнали в първоначалния вариант на бюджета.