26 Декември, 2025

Учени откриха в джунглите на Панама дърво-гръмоотвод

Учени откриха в джунглите на Панама дърво-гръмоотвод

снимка: стоп кадър от видео

До този момент научният свят е предполагал, че има такъв вид растителни видове, издържащи на подобен природен феномен, но са липсвали доказателства за тази хипотеза

Учени от американския институт за екосистемни изследвания "Кари" откриха дърво-гръмоотвод, съобщават от организацията, цитирайки изследване на еколога Еван Гора. Докато работел с екипа си в джунглите на Панама през 2015 година, ученият попаднал на дърво от вида "Dipteryx oleifera", което оцеляло след силен гръмотевичен удар.

До този момент научният свят е предполагал, че има дървета, издържащи на подобен природен феномен, но са липсвали доказателства за тази хипотеза. Откритието на Еван Гора, публикувано в актуална разработка, дава необходимите данни за дърветата-гръмоотводи, пише sinoptic.bg.

На практика екипът на Гора е изследвал ефекта от мълния върху 93 дървета от посочения вид. В продължение на няколко години те били наблюдавани. Учените установили, че голяма част от дърветата оцелели във времето с минимални щети по стъблата и короните. Освен това, ударът от гръмотевиците им помагал да се освободят от различни паразитиращи увивни растения.

Сподели:

Коментари (0)

„Ходещи“ статуи на Великденски остров разкриват част от мистерията на моаите

„Ходещи“ статуи на Великденски остров разкриват част от мистерията на моаите

Продължителни изследвания подкрепят теорията, че те са били защитници на на древните полинезийци - тоест, те са бдели над и защитавали хората

Кои са били тримата влъхви, поднесли дарове на младенеца Исус?

Кои са били тримата влъхви, поднесли дарове на младенеца Исус?

Тримата посетители – определяни като мъдреци, астролози или царе – са сред най-загадъчните фигури в библейския свят

Учените за първи път заснеха и доказаха: делфините и косатките си помагат при лов

Учените за първи път заснеха и доказаха: делфините и косатките си помагат при лов

„Като работят заедно, косатките пестят енергия и използват делфините като разузнавачи. Делфините, от друга страна, получават защита от хищници и достъп до вкусни хапки от една от най-ценните риби в океана.“