5 Декември, 2025

Учени, открили вируса на хепатит С, спечелиха "Нобел"-а за медицина

Учени, открили вируса на хепатит С, спечелиха "Нобел"-а за медицина

Нобеловата награда по физиология и медицина отива при Харви Дж. Олтър, Майкъл Хотън и Чарлс М. Райс за откриването на вируса на хепатит C. Към момента на обявяването на наградата Майкъл Хотън все още не е знаел, че е спечелил, съобщиха на пресконференцията на Нобеловия комитет. Другите двама лауреати също не са очаквали новината и са били изненадани да я чуят, отбеляза водещият на церемонията.

Откритията на тримата са спомогнали да се открие причината за преноса на хепатит по кръвен път след откриването на вирусите на хепатит А и B и да бъдат създадени кръвни тестове и лекарства, които са спасили милиони животи, обясняват от Нобеловия комитет.

Първият пробив в борбата с тази болест е откриването на хепатитите А и B; но дори след идентифицирането им учените откриват, че голям брой пациенти развиват болестта след преливане на кръв. С работата си в US National Institutes of Health Харви Дж. Олтър и екипът му показват, че кръв от заразени с хепатит по този пациенти може да пренесе болестта и върху шимпанзета и откриват съществуването на неизвестна досега форма на болестта.

Майкъл Хътън, с работата си във фармацевтичната компания Chiron, идентифицира това, което познаваме като вируса на хепатит C. Чарлс М. Райс, тогава учен във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, успява да открие неизвестен преди регион в генома на вируса, който обяснява как той може да доведе до хронична болест.

Кои са тримата лауреати

Харви Олтър е американец, работил в National Institutes of Health - държавната научна агенция на САЩ за биомедицински изследвания. Майкъл Хътън е британец, който в момента работи в Университета на Албърта в Канада. Чарлс Райс е американец, който до 2018 г. е бил директор на Центъра за изучаване на хепатит С в Университета "Рокфелер".

Лауреатите тази година ще получат по-големи парични премии. За всяка награда са предвидени 10 милиона крони (1.1 милиона долара), в сравнение с 9 милиона крони предишните години.

Заради пандемията наградните церемонии в Осло и Стокхолм през декември ще са скромни. Банкетите бяха отменени, а лауреатите за медицина, физика, химия, литература и икономика ще получат отличията си у дома, а не в Стокхолм.


Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна