4 Февруари, 2026

Учените изумени: Откриха под ледовете на Антарктида неизвестен радиоактивен източник на топлина

Учените изумени: Откриха под ледовете на Антарктида неизвестен радиоактивен източник на топлина

Студеният океан е загряван хиляди, а може би и милиони години

Британски геолози и специалисти по изучаването на океаните установиха, че под Антарктида е разположен голям радиоактивен източник на топлина, който досега не беше известен на науката, съобщи сайтът Лайф.

С авиационен радиолокатор учените са успели да изяснят, че на дълбочина няколко километра под ледовете се намира мощен източник на топлина и цели езера с топла вода, подгряващи ледниците отвътре. По думите на Том Джордан от Британската Антарктическа експедиция процесът не представлява заплаха за големите ледници. Но студеният океан е загряван хиляди, а може би и милиони години.

Този своеобразен "ядрен реактор" не оказва пряко влияние върху топенето на ледниците, но неговото продължително затоплящо въздействие може да доведе до допълнително изтъняване на ледената покривка при по-крупните ледени образувания. Така ледниците ще станат по-лесно уязвими под външно влияние.
Сподели:

Коментари (0)

И Гърция смята да забрани социалните мрежи за деца под 15 г.

И Гърция смята да забрани социалните мрежи за деца под 15 г.

80% от гърците подкрепят тази мярка, показва публикувано днес проучване

Бил и Хилъри Клинтън са готови да дадат публично показания по аферата "Епстийн"

Бил и Хилъри Клинтън са готови да дадат публично показания по аферата "Епстийн"

Камарата на представителите бе готова да гласува тази седмица за осъждане на двойката за неуважение към Конгреса, защото отказаха да се явят пред надзорния комитет на Камарата

Папата бие тревога за нова оръжейна надпревара между САЩ и Русия

Папата бие тревога за нова оръжейна надпревара между САЩ и Русия

Лъв XIV е тревожен заради риск от „нова надпревара във въоръжаването“, затова настоява да бъде подновен договора СТАРТ за ядрените оръжия между двете глобални сили - САЩ и Русия