18 Януари, 2026

Ученици правят втора подписка до просветния министър, искат съкращаване на матурите

Ученици правят втора подписка до просветния министър, искат съкращаване на матурите

Красимир Вълчев

Ученици организираха втора подписка до просветния министър Красимир Вълчев. След като в края на януари гимназисти се обявиха срещу матурите в 10-и клас, сега настояват за съкращаване на материала.

В петицията вече са се подписали вече около 2 000 ученици, които смятат, че онлайн обучението не им е дало необходимата подготовка, за да се справят добре на матурите. Автор на петицията е Дениел Димчев, ученик в 12-и клас. Той обяснява, че последните две учебни години учениците от випускът му е бил принудени да прекарат по-голямата част от учебните си занятия пред компютъра и посочва, че от 18 месеца само 7 са били присъствени.

„За съжаление този вид обучение не за всички е достатъчно полезно, но количеството материал, върху който ще се състоят Държавните зрелостни изпити, остава за поредна година непроменен“, пише Димчев в описанието към анкетата. По думите му липсата на физически контакт с учителя поставя ученика пред труден процес на обучение., множество външни фактори като нестабилна интернет връзка също пречели на онлайн обучението. „За да бъде успешно взет учебен материал онлайн е нужно повече време, за разлика от присъственото, където учениците имат постоянен контакт с учителя“, пише още зрелостникът.

Сподели:

Коментари (0)

 Екатерина Михайлова: Ако Радев подаде оставка, за да участва в изборите - първо трябва да назначи служебен кабинет

Екатерина Михайлова: Ако Радев подаде оставка, за да участва в изборите - първо трябва да назначи служебен кабинет

"Не е сериозно да отиваме на избори и да не знаем как се гласува. Правилата не се правят за депутатите, а за гражданите. Ние не знаем точно как ще се гласува."

Велислава Делчева: Не съм търсена от Радев за поста на служебен премиер

Велислава Делчева: Не съм търсена от Радев за поста на служебен премиер

През последните месеци е попадала на случаи, в които търговци не са спазили закона за еврото.

Силви Кирилов: Пикът на грипа се очаква в края на месеца, едва ли ще се стигне до национална епидемия

Силви Кирилов: Пикът на грипа се очаква в края на месеца, едва ли ще се стигне до национална епидемия

Според него децата са най-уязвими към този грипен щам, тъй като имунната им система "няма компетенцията", която има тази на възрастния човек. От грипа обаче са застрашени и хората над 65-годишна възраст.