8 Април, 2026

Удари по енергийната инфраструктура в Близкия изток вдигнаха рязко цените на газа в Европа

Удари по енергийната инфраструктура в Близкия изток вдигнаха рязко цените на газа в Европа

снимка: архив Faktor.bg

Ключовият хъб за природен газ - TTF в Нидерландия, достигна ниво от 74 евро за мегаватчас, което е увеличение от 35%

Европейските газови пазари преживяха резки покачвания в четвъртък, като цените на природния газ се повишиха с до 35%, след като нови удари по енергийни обекти в Близкия изток предизвикаха тревога за доставките.

Контрактът за природен газ TTF в Нидерландия, който се счита за референтен за Европа, достигна ниво от 74 евро за мегаватчас, преди частично да коригира ръста си. Експертите отбелязват, че този скок е един от най-резките за последните месеци и отразява нарастващата несигурност на пазара.

Заради конфликта в Близкия изток: Цените на природния газ в Европа скочиха с около 25%

Две поредни вълни от удари, извършени от Иран, причиниха значителни щети на Рас Лафан в Катар – най-голямото в света съоръжение за втечнен природен газ (LNG), съобщава Нова ТВ. Инцидентът поражда нови опасения относно стабилността на доставките на енергийни ресурси за Европа и света. Рас Лафан играе ключова роля в глобалния газов сектор, като ежедневно изпраща милиони тонове LNG към азиатските и европейските пазари.

Цените на петрола и газа започнаха да се покачват още от началото на военните действия на САЩ и Израел срещу Иран, като всяка новина за ескалация на конфликта оказва моментален ефект върху финансовите пазари.

Ескалацията на конфликта, включително удари по петролна инфраструктура и газови съоръжения, засилва опасенията за продължителни смущения в доставките.

Сподели:

Коментари (0)

Цените на горивата рязко паднаха след обявяването на примирие между Иран и САЩ

Цените на горивата рязко паднаха след обявяването на примирие между Иран и САЩ

Цената на барел петрол от сорта Брент с доставка през юни спадна с около 16% до 90 долара, което е най-ниското ниво от средата на миналия месец, преди да се качи малко над тази стойност

Хампарцумян: Конфликтът в Близкия изток черта непредсказуемост за цените на горивата

Хампарцумян: Конфликтът в Близкия изток черта непредсказуемост за цените на горивата

При такива шокови ситуации ефектът върху цените на енергията са много по-чувствителни и резки, смята енергийният експерт Мартин Владимиров

Ново газово находище в Средиземно море с ключово значение за енергийните пазари

Ново газово находище в Средиземно море с ключово значение за енергийните пазари

Египет и ENI обявиха откритие на газово находище с около 2 трилиона кубически фута в Средиземно море. На фона на войната с Иран и растящите цени, откритието може да облекчи енергийната криза