10 Май, 2026

Уди Алън в капана на Москва: отхвърля обвиненията на Украйна, че оправдава руските зверства

Уди Алън в капана на Москва: отхвърля обвиненията на Украйна, че оправдава руските зверства

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американецът обяви, че не планира да снима в Русия, но украинската дипломация видя в изявата му „легитимация на престъпленията на Русия"

Уди Алън отрече твърденията, че участието му в кинофестивала в Москва е „прикриване“ на руските зверства, след като украинското министерство на външните работи осъди появата му.

Алън заяви пред вестник „Гардиън“: „Що се отнася до конфликта в Украйна, аз съм твърдо убеден, че Владимир Путин е напълно в грешка. Войната, която той предизвика, е ужасна. Но каквото и да са направили политиците, не смятам, че прекъсването на артистичния диалог е добър начин да се помогне“.

На 24 август Алън се появи на Международната филмова седмица в Москва чрез видеоконферентна връзка за сесия, водена от режисьора Фьодор Бондарчук, дългогодишен политически съюзник на Путин и режисьор на патриотични епоси като „Сталинград“ (2013) и научнофантастичния филм „Атракция“.

В изявление, публикувано в социалните медии, министерството заяви: „Участието на Уди Алън в Международната филмова седмица в Москва е позор и обида към жертвата на украинските актьори и режисьори, които са били убити или ранени от руски военни престъпници в продължаващата война срещу Украйна“.

„Участвайки във фестивал, който събира поддръжниците и гласовете на Путин, Алън избира да си затвори очите за жестокостите, които Русия извършва в Украйна всеки ден от 11 години насам. Културата никога не трябва да се използва за прикриване на престъпления или като инструмент за пропаганда. Ние остро осъждаме решението на Уди Алън да благослови кървавия фестивал в Москва с речта си“, добавиха от дипломатическото ведомство.

Според информации в руските медии Алън е заявил, че няма планове да снима филм в Русия, но че има „само добри чувства към Москва и Санкт Петербург“.

Актьорът също така е казал, че се възхищава на руското кино, като е откроил четиричастната екранизация на литературното произведение „Война и мир“, режисирана от бащата на Бондарчук, Сергей, която спечели „Оскар“ за най-добър чуждоезичен филм през 1969 г./ БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зуека с емоционална изповед: С изложбата си "Аз, клоунът" казвам неудобни истини

Зуека с емоционална изповед: С изложбата си "Аз, клоунът" казвам неудобни истини

Васил Василев – Зуека представи изложбата си в Пловдив и говори откровено за живота в Испания, тревогите си за разделеното общество и силата на изкуството

Коледното чудо няма да се случи? Кърт Ръсел попари феновете на Netflix

Коледното чудо няма да се случи? Кърт Ръсел попари феновете на Netflix

Актьорът Кърт Ръсел призна, че Netflix няма планове за трети филм от хитовата коледна поредица „The Christmas Chronicles“, въпреки високия интерес на зрителите.

Мариус Куркински: Омръзна ми от BG, искам България!

Мариус Куркински: Омръзна ми от BG, искам България!

Според него обществото е уморено от алчността и презрението към народа, а всяко зло по „Божия закон” трябва да бъде наказано