6 Декември, 2025

Уес Мичъл: Гърция има възможност да „разиграе топката" на по-силно военно сътрудничество със САЩ

Уес Мичъл: Гърция има възможност да „разиграе топката" на по-силно военно сътрудничество със САЩ

Нова база в южната част на остров Крит може да се превърне в център за разполагането на специални сили

Интересите на САЩ от засилване на военните връзки с Гърция остават силни, но има малки възможности за разширяване на американската военноморска база в залива Суда на остров Крит, така че властите в Атина обмислят други възможности, съобщава електронното издание на вестник Kathimerini.
Ясно е, че засилването на гръцко-американските връзки и подкрепата за сътрудничеството между Гърция, Кипър и Израел в региона са от ключов стратегически интерес за САЩ, припомня редакцията.
Дипломат, запознат със ситуацията, разкри пред изданието, че състоянието на връзките между Атина и Вашингтон във военно отношение е най-доброто за последните 50 години.
Позитивното настроение е отразено от посланика на САЩ в Атина Джефри Пайът, който многократно подчерта, че отбраната е основен стълб на сътрудничество между двете страни.
Помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евроазиатските въпроси Уес Мичъл също така предаде нарастващата подкрепа на Вашингтон за по-важна роля в региона както за Гърция, така и за Кипър.
Според източници Мичъл е на мнение, че Гърция има възможност да „разиграе топката", след като Турция се превърна в нестабилен фактор в региона.
По отношение на базата в залива Суда, в който са разположени самолетоносачи и ремонтни съоръжения за разрушители, перспективите за разширяване са ограничени, затова властите смятат, че нова база в южната част на остров Крит може да се превърне в център за разполагането на специални сили, след като по-рано тази година САЩ прехвърлиха на MQ-9 дрони в база в Лариса.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване на Европа“

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване на Европа“

Новата стратегия за сигурност на САЩ предлага ясно идеологическо съответствие между популисткото движение MAGA на президента на САЩ Доналд Тръмп и националистическите партии в Европа. Подчертава се, че е в интерес на Америка войната на Кремъл да спре, включително за да се възстанови „стратегическата стабилност“ с Русия.

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.