16 Юли, 2026

Украински генерал пред CNN: Получихме касетъчни боеприпаси от САЩ

Украински генерал пред CNN: Получихме касетъчни боеприпаси от САЩ
снимка: Ройтерс

Украински генерал потвърди пред CNN, че Украйна е получила касетъчни боеприпаси от САЩ, след като президентът Джо Байдън каза миналата седмица, че е взел „трудното решение“ да одобри тяхното предаване на Киев. "Току-що ги получихме, все още не сме ги използвали, но те могат радикално да променят бойното поле", казва пред медията бриг. ген. Александър Тарнавски, командир на операцията на обединените сили в Таврия. "Врагът също разбира, че с получаването на тези боеприпаси ние ще имаме предимство. Противникът ще отстъпи тази част от терена, където е възможно да се използва това оръжие“, допълни той.

Висшето ръководство ще вземе решение за "районите на територията, където може да бъдат използвани касетъчни бомби“, казва още Тарнавски, отбелязвайки, че "това е много мощно оръжие".

Тарнавски подчерта ограниченията върху използването на клъстери, като каза, че използването им е забранено в гъсто населени райони, дори ако са окупирани от руските сили. САЩ заявиха, че са получили писмени уверения от Украйна, че няма да бъдат използвани в райони с цивилни и че използването им ще бъде проследено за евентуални операции по разминиране.

"Руснаците смятат, че ще го използваме по всички участъци от фронта. Това е много погрешно, но са много притеснени", коментира военният.

превод: Faktor.bg

Сподели:
Международната морска организация затапи Тръмп: Няма никакво правно основание за налагането на такси в морските проливи

Международната морска организация затапи Тръмп: Няма никакво правно основание за налагането на такси в морските проливи

Отговорът е заради темата за евентуални търговски споразумения, свързани с таксуването на преминаванията през Ормузкия проток

Полша може да въведе режим на пълна държавна готовност за война

Полша може да въведе режим на пълна държавна готовност за война

„Работим и по това. Не искам да навлизам в подробности. В проекта това се нарича „състояние на пълна готовност на държавата за война“, заяви Самсонович.

Борис Надеждин: Истината е, че Путин води страната към хаос и може би дори бедствие

Борис Надеждин: Истината е, че Путин води страната към хаос и може би дори бедствие

Ден преди да бъде задържан опозиционният политик Борис Надеждин даде интервю за Франс прес

Коментари (0)