24 Февруари, 2026

Украински учени: Русия е използвала за първи път ракета "Циркон", целта е била Киев?

Украински учени: Русия е използвала за първи път ракета "Циркон", целта е била Киев?

Ако бъде потвърдено това, означава че противовъздушната отбрана на Украйна ще се сблъска с ново предизвикателство

Русия е използвала хиперзвукова ракета "Циркон" в Украйна за първи път от началото на войната.

Съобщението идва от украински изследователи, но предстои да бъде потвърдено. Предварителен анализ е стигнал до заключението, че Русия е ударила Киев с такова оръжие миналата седмица. Това е написал в "Телеграм" ръководителят на Киевския научно-изследователски институт за криминалистични експертизи Олександър Рувин, цитиран от Ройтерс. 

По неговите думи неговият е завършил предварителния анализ на фрагменти от руски ракети след нападението на 7 февруари срещу украинската столица, според който на разпространен от него видеоклип се виждат предполагаемите отломки от ракета със специфични маркировки.

"В този случай виждаме елементи, които са характерни за руската ракета "Циркон" с надпис 3M22. Части и фрагменти от двигателя и механизмите за управление имат специфични маркировки", написа Рувин.

Ако тази информация бъде потвърдена, означава че противовъздушната отбрана на Украйна ще се сблъска с ново предизвикателство.

Към момента Министерството на отбраната на Русия не е коментирало твърденията на украинските учени. 

Това, което се знае за хиперзвукова ракета "Циркон" е, че тя има обсег от 1000 километра и се движи 9 пъти по-бързо от скоростта на звука.

Според военни експерти хиперзвуковата скорост може да означава значително намаляване на времето за реакция на противовъздушната отбрана и възможност да бъдат атакувани големи, дълбоко разположени и укрепени цели. А американското аналитично списание "National Interest" нарича ракетата „Циркон“ "сериозно предизвикателство за Военноморските сили на САЩ".

Сподели:

Коментари (0)

Председателят на Европарламента подписа заема от 90 млрд. евро за Украйна

Председателят на Европарламента подписа заема от 90 млрд. евро за Украйна

Мецола заяви, че отпуснатите средства ще помогнат на страната да поддържа основни обществени услуги, силна отбрана и „да защитава общата сигурност и свобода, и да укрепи бъдещето на Украйна в Европа“

Фон дер Лайен: Въпреки блокадата от Орбан, ще осигурим 90-те млрд. евро за Украйна

Фон дер Лайен: Въпреки блокадата от Орбан, ще осигурим 90-те млрд. евро за Украйна

Председателят на Европейската комисия обеща помощта на пресконференция в Киев заедно с украинския президент Володимир Зеленски по повод четвъртата годишнина от руската инвазия

САЩ заловиха трети санкциониран петролен танкер: В Индийския океан

САЩ заловиха трети санкциониран петролен танкер: В Индийския океан

След като арестува венецуелския президент Николас Мадуро при военна акция миналия месец в Каракас, Вашингтон ескалира блокадата си върху кораби, които са под санкции и пътуват до и от южноамериканската страна, член на групата производители на петрол от ОПЕК