16 Декември, 2025

Украински медии: Задържаха бивш шеф по сигурността на Харковска област по подозрение в държавна измяна

Украински медии: Задържаха бивш шеф по сигурността на Харковска област по подозрение в държавна измяна

Роман Дудин

Зеленски освободи Роман Дудин като ръководи управлението на СБУ в Харковска област в края на май

Роман Дудин, който до края на май ръководи Службата за сигурност на Украйна (СБУ) в Харковска област, беше задържан по подозрение в държавна измяна. За това съобщава Обществената телевизионна и радиокомпания на Украйна, позовавайки се на доверени източници в съдебните органи, пише "Радио Свобода".

Според съобщенията в медиите Дудин е бил задържан в Западна Украйна. Държавното следствено бюро и бившия шеф на спецслужбата обаче са се въздържали от коментар пред журналистите. 

Роман Дудин ръководи управлението на СБУ в Харковска област от март 2020 г.

През февруари 2022 г., преди руската инвазия в Украйна, Дудин увери, че регионът е надеждно защитен, а СБУ следи отблизо ситуацията на границата.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски освободи Дудин от поста му след посещение в района на Харков на 29 май. Тогава Зеленски каза, че бившият ръководител на СБУ „не е работил за защита на града от първите дни на пълномащабна война, а е мислил само за себе си“.

След като освободи поста си, Дудин публикува видеоклипове и съобщения, в които критикува контролираните от Киев власти и военни, отбелязва Обществената телевизионна и радиокомпания на Украйна.

Малко по-късно, през юли Зеленски уволни шефа на Службата за сигурност на Украйна Иван Баканов и главния прокурор Ирина Венедиктова. Според украинския лидер в страната се разследват няколкостотин случая на държавна измяна, а над 60 служители на реда са останали на окупираната територия и действат против интересите на Киев. Отговорността за това е на ръководителите на ведомства, изтъква Зеленски.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Министерството на финансите на САЩ отхвърли офертата на Xtellus за активите на „Лукойл“

Министерството на финансите на САЩ отхвърли офертата на Xtellus за активите на „Лукойл“

Xtellus е консултирала партньори в наддаването, сред които американският милиардер Тод Боели и инвестиционната група Allied Investment Partners от Обединените арабски емирства. Един от източниците посочи, че „Лукойл“ и групата, водена от Xtellus, вече са подписали договор за покупко-продажба на дялове.

Окупаторите разширяват площадката за изстрелване на "Шахед"-и на 70 км от Украйна

Окупаторите разширяват площадката за изстрелване на "Шахед"-и на 70 км от Украйна

Регистрираните промени показват активното развитие на инфраструктурата за изстрелване, използвана за атаки с дронове камикадзе, като само за месец Русия произвежда 2700 БЛА

WSJ: Докато Тръмп се опитва да сключи мир в Украйна, Европа подготвя обществото за нова война

WSJ: Докато Тръмп се опитва да сключи мир в Украйна, Европа подготвя обществото за нова война

В Европа има опасения, че прекратяването на огъня в Украйна ще освободи руски военни ресурси за атаки срещу други държави