250-те украински военни напускат мироопазващата мисия на ООН в Демократична Република Конго и се връщат у дома, за да помогнат в боевете на родината си срещу руските сили, съобщава Би Би Си.
Когато през март беше обявено изтеглянето на руската авиационна част, дипломати предупредиха, че това може да доведе до сериозен недостиг на хеликоптери за мисията на ООН. Те са жизненоважни в борбата срещу различни бунтовнически групировки, разположени в гъстите гори на източната част на ДР Конго.
Осемте украински хеликоптера съставляват около 1/3 от всички хеликоптери на ООН в ДР Конго.
От началото на руската инвазия през февруари Украйна изтегли вонните си от други мироопазващи мисии на ООН.
Когато украинците напускаха Конго, бразилският командир на силите на ООН ген. Маркос да Коста заяви, че техният 10-годишен принос е високо оценен.
Мисията на ООН в ДР Конго вече е подложена на натиск в страната. Тя е критикувана за това, че не е направила достатъчно за възстановяването на мира в източната част на страната, където в продължение на три десетилетия действат групировки, убиват, изнасилват и ограбват богатите минерални ресурси на региона, като злато и диаманти.
През юли 36 души, включително миротворци на ООН, загинаха, когато протестиращи разграбиха сгради на ООН в градове в източно Конго.
След 22 години в страната се очаква мисията да приключи, но не е определена дата за прекратяване на операциите. Тя е една от най-големите и най-скъпата мисия на ООН от всички 12 мисии на организацията.
Следете с Фактор
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis