28 Юни, 2026

И енергийният министър на Украйна подаде оставка

Свитлана Гринчук, снимка: mev.gov.ua

По-рано днес и министърът на правосъдието Герман Галущенко обяви, че се оттегля. Прокуратурата го обвини в получаване на „лични облаги“ от схема за комисионни. Гринчук не е официално обвинена по случая и не е посочена от следователите като лице, извлякло лична изгода.

Министърът на енергетиката Свитлана Гринчук подава оставка след като беше започнато разследване за корупция. Тя подчерта, че не е нарушавала закона.

По-рано днес и министърът на правосъдието Герман Галущенко обяви, че се оттегля. 

„Министрите подадоха оставките си в съответствие със закона“, съобщи премиерът  Юлия Свириденко, малко след като президентът Володимир Зеленски заяви, че оставането им на поста е „неприемливо“.

Прокуратурата обвини министъра на правосъдието Герман Галущенко в получаване на „лични облаги“ от схема за комисионни в размер на 100 милиона долара в енергийния сектор, който той е ръководил до юли 2025 г. Секторът беше тежко засегнат от руските удари по време на войната.

Гринчук не е официално обвинена по случая и не е посочена от следователите като лице, извлякло лична изгода от схемата. /БГНЕС, АФП

Сподели:
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин

Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин

Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна

Коментари (0)