26 Януари, 2026

Украинското военно командване: Войските ни напредват към Бахмут

Украинското военно командване: Войските ни напредват към Бахмут

Противоречива е информацията, която тиражират прокремълските медии за развитието на конфликта

Украйна заяви днес, че нейните войски са напреднали с повече от километър близо до град Бахмут през последния ден на боеве срещу руските сили, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Констатацията беше от последните, с които Киев сигнализира, че контраофанзивата, която започна в началото на юни, постепенно бележи напредък. Украинските твърдения за боевете в района на Бахмут обаче се различават от тези на Русия, отбелязва Ройтерс.

"Силите за отбрана продължават да държат инициативата там, оказват натиск върху противника, провеждат щурмови операции и напредват по северния и южния фланг", каза по украинската телевизия Сергий Черевати, говорител на източното военно командване.

"По-конкретно, през последното денонощие те напреднаха повече от един километър", добави той.

Генерал Олександър Сирски, който командва украинските Сухопътни войски, също заяви, че те напредват по посока на Бахмут, но не влезе в подробности.

Говорител на генералния щаб на украинските въоръжени сили съобщи за "частичен успех" в района на село Клишчиевка, югозападно от Бахмут.

Руската информационна агенция РИА Новости цитира източник от руската армия, според когото тази седмица силите на Москва са отблъснали атака срещу Клишчиевка и са прочистили района от останалите украински войски.

Ройтерс посочва, че не може да провери през независими източници информациите за ситуацията на бойното поле.
Сподели:

Коментари (0)

 Вучич: Унгарската компания МОЛ придобива 56% от акциите на НИС за близо 1 млрд. евро

Вучич: Унгарската компания МОЛ придобива 56% от акциите на НИС за близо 1 млрд. евро

Президентът разказа, че лидер на държава от ЕС му е поставил условие да бъдат закрити руските медии в Сърбия, за да бъде подкрепено отварянето на преговорен клъстер

Рим: Агентите на ICE на САЩ са извършили злоупотреби  във връзка със смъртта на Алекс Прити

Рим: Агентите на ICE на САЩ са извършили злоупотреби във връзка със смъртта на Алекс Прити

"Има голяма разлика между арестуването на въоръжен човек и убийството му. Мисля, че Белият дом също е наясно с това", добави италианският външен министър.

Популистът Салвини с провокативно послание към Зеленски след Давос

Популистът Салвини с провокативно послание към Зеленски след Давос

Изказването на бившият вицепремиер на Италия предизвика напрежение в Рим, докато правителството на Мелони поддържа твърд курс в подкрепа на Киев