Украинската федерация по фехтовка обяви, че ще бойкотира турнирите, които включват спортисти от Русия и Беларус заради инвазията на Москва в Украйна и продължаващата война там. Решението бе взето на „извънредна среща“ на федерацията, стана ясно от нейно изявление.
„Беше решено не само да участваме в дуели с руски или беларуски атлети в турнири на всякакво ниво, но и нашите спортисти, треньори и съдии да не участват в надпревари, в които има руски или беларуски състезатели“, се казва в становището. Украинската федерация възнамерява още да оспорва „незаконното и срамно решение“ на ФИЕ – Международната федерация по фехтовка, по-рано този месец да позволи на руски и беларуски фехтовачи да се завърнат към международната сцена.
ФИЕ няма финалното решение относно участие на Игрите в Париж догодина, тъй като то ще бъде „обект на вероятни препоръки или бъдещи решения на МОК“. Решението на Украйна обаче ще повлияяе на шансовете на фехтовачите им да се класират за Олимпиадата, тъй като квалификациите ще се проведат от април до март 2024, когато руснаци и беларуси ще могат да участват.
Фехтовката стана първият олимпийски спорт, който отваря отново вратите си за руснаци и беларуси, една година след изключването им поради войната в Украйна. Миналата седмица, Германската федерация по фехтовка отмени планирано световно първенство по рапира за жени, за да „изпрати ясен сигнал“, че не се чувства комфортно с решението на ФИЕ да смени забраната.
Украинският президент Володимир Зеленски бе категоричен, че е твърдо против евентуалното връщане на руски и беларуски спортисти, включително под неутрален флаг. МОК предложи „пътека“ в края на януари за организиране на завръщане на спортисти под неутрален флаг, при положение че те „не са активно подкрепяли войната в Украйна“. /БГНЕС
Напиши коментар
Напиши коментар
17-годишен български талант подписа с испанския гранд Валенсия
- 16 Януари, 2026
Петър Благоев ще живее във Валенсия, където ще продължи както футболното си развитие, така и образованието си, като ще завърши обучението си паралелно с ангажиментите си към клуба
Алберт Попов си осигури втори манш в слалома само на 92 стотни след Кристоферсен
- 11 Януари, 2026
Лидерът в класирането в дисциплината слалом Тимон Хауган не успя да завърши, след като пропусна врата, българинът остана 12-ти
На крачка от подиума: Радослав Янков четвърти в Скуол, Тервел Замфиров – шести
- 10 Януари, 2026
По пътя си до финалното четвърто място Янков стартира убедително, като в осминафиналите победи Санхо Ли от Република Корея


Коментари (0)