18 Май, 2026

Украйна отблъсна 50 руски атаки по три направления

Украйна отблъсна 50 руски атаки по три направления

Снимка: Фейсбук - Генерален щаб на Въоръжените сили на Украйна

Русия може да се откаже от Бахмут заради украинската контраофанзива

Руските сили са извършили нападение срещу цели в три направления в Украйна, съобщи Генералният щаб на украинската армия. Неутрализирани са близо 50 вражески атаки, се казва в съботния доклад на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна, цитиран от БНР.

Русия продължава да съсредоточава основните си усилия върху настъпателни операции в района на Бахмут, Авдиевка и Маринка, пише още в доклада на Генералния щаб.

В ежедневния анализ на ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната във Вашингтон обаче се казва, че Москва вероятно се е отказала от превземането на Бахмут. Вместо това се концентрира върху подготовката за защита срещу очаквано украинско контранастъпление.

След като шефът на частната военна група "Вагнер" Евгений Пригожин обяви изтеглянето от Бахмут на 10 май, чеченският лидер Рамзан Кадиров заяви готовност, неговите бойци от специалните части "Ахмат" да заемат позициите там.

В очакване на украинската контраофанзива руските власти в окупираната част на Запорожието наредиха да бъдат опразнени от жителите им 18 селища.

От снощи в контролирания от Украйна град Херсон в близост до фронтовата линия на река Днепър е обявен полицейски час за две денонощия и половина.

Германският оръжеен концерн Rheinmetall може да предостави на Украйна до 600 хиляди артилерийски боеприпаси годишно, каза главният изпълнителен директор Армин Папергер след посещение на еврокомисаря по индустрията Тиери Бретон в завода на компанията в западногерманската провинция Долна Саксония.

ЕС се ангажира да доставя на Украйна един милион артилерийски снаряда годишно. Те ще бъдат произвеждани в Съюза и Норвегия, но снабдителната верига може да включва и предприятия извън Европа. Президентът Румен Радев отказа да включи България в общите европейски поръчки на снаряди.

Германия и Дания възнамеряват да прехвърлят 80 бойни танка Leopard I в Украйна още този месец, съобщи полското радио, като се позовава на изпълняващия длъжността министър на отбраната на Дания Трьолс Лунд Поулсен. По думите му танковете ще бъдат готови за използване от украинските войски до 1 юни. Освен танковете ще бъдат предадени и резервни части и боеприпаси.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове разтърсиха Москва, руските ястреби беснеят срещу Кремъл

Украински дронове разтърсиха Москва, руските ястреби беснеят срещу Кремъл

Серията от украински удари срещу Москва и Московска област разкри напрежение сред руските военни среди, а ултранационалистически блогъри обвиниха Кремъл в провал на противовъздушната отбрана

Китай отстъпва в стратегическата война за редките земни метали

Китай отстъпва в стратегическата война за редките земни метали

Австралия нареди на свързани с Пекин инвеститори да продадат дяловете си в компания за редки земни елементи, засилвайки глобалната битка за стратегически ресурси и технологическо надмощие

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко