24 Март, 2025

Украйна и Молдова с общ меморандум - ще си сътрудничат за влизането в ЕС

Украйна и Молдова с общ меморандум - ще си сътрудничат за влизането в ЕС

Олга Стефанишина, симка: архив

„Въпреки времената на глобални сътресения, европейската интеграция остава неизменна цел за нашите страни", каза украинският зам. министър-председател Олга Стефанишина

Украйна и Молдова подписаха меморандум за сътрудничество с цел засилване на усилията за интеграция и присъединяване към Европейския съюз, съобщи правителствената пресслужба на Украйна.

Споразумението, подписано от заместник министър-председателя на Украйна Олга Стефанишина и заместник министър-председателя на Молдова Кристина Герасимова, има за цел да засили сътрудничеството в процеса на присъединяване, съобщи "Киев Индепендънт".

В него са очертани ключови области на сътрудничество, включително преговори за разширяване на ЕС, хармонизиране на законодателството, съдебна реформа и финансова подкрепа.

Меморандумът също така насърчава обмена на знания и опит в областта на демократичното управление, икономическите политики и борбата с корупцията.

„Въпреки времената на глобални сътресения, европейската интеграция остава неизменна цел за нашите страни и ние сме готови да вървим към нея ръка за ръка“, заяви Стефанишина.

Ще бъде разработен план за действие за изпълнение на тези инициативи чрез съвместни срещи, обучения и работни групи.

Украйна получи статут на кандидат за членство в ЕС през юни 2022 г. Европейската комисия препоръча започването на преговори за присъединяване с Украйна и Молдова през ноември 2023 г., а Европейският съвет постигна съгласие за това месец по-късно.

Молдова се намира между Украйна и Румъния, която е член на ЕС. Като кандидат за членство в ЕС тя се стреми към членство до 2030 г., но остава ангажирана с неутралния си статут.

Сподели:
Почина Олег Гордиевски – един от най-великите двойни шпиони и прототип на Джеймс Бонд

Почина Олег Гордиевски – един от най-великите двойни шпиони и прототип на Джеймс Бонд

Започнал кариерата си в КГБ през 60-те години на миналия век, разочарован от съветския режим от 1974 година сътрудничи на британските МИ6, умира във Англия

The Telegraph: Путин разби надеждите на САЩ за края на войната, Тръмп е бесен

The Telegraph: Путин разби надеждите на САЩ за края на войната, Тръмп е бесен

Според доверени източници американският президент е все по-ядосан от продължаващите атаки с ракети и дронове, които се случват въпреки обещанията от двете страни за ограничено примирие

САЩ спират хуманитарната помощ – милиони животи са в риск

САЩ спират хуманитарната помощ – милиони животи са в риск

Разбираме желанието за намаляване на разходите, но внезапното оттегляне на тази критично важна подкрепа ще има катастрофален ефект, заяви Бянима, ръководителят на програмата UNAIDS