27 Май, 2026

Украйна и САЩ обединяват усилия, за да защитават критичната енергийна инфраструктура

Снимка: архив

Обсъдени са стратегии за засилване на пасивната защита на критичните енергийни обекти, по-конкретно чрез усъвършенстване на системите, предназначени за противодействие на вражески дронове.

Украйна и САЩ планират да обединят усилията си за засилване на защитата на критичната енергийна инфраструктура, предаде БТА с позоваване на агенция Укринформ, която цитира изявление на украинската Държавна служба за специални комуникации и защита на информацията.

 В полския Краков се проведе работна среща, на която тази тема е обсъдена.

"Участниците обсъдиха стратегии за засилване на пасивната защита на критичните енергийни обекти, по-конкретно чрез усъвършенстване на системите, предназначени за противодействие на вражески безпилотни летателни апарати. Те се съсредоточиха и върху потенциала за прилагане на второ ниво на защита на обекти от критичната инфраструктура, като се използват американски технологии." се посочва в съобщението.

Освен това страните набелязаха приоритетни логистични и технически нужди за пасивната защита на енергийната инфраструктура на Украйна, които изискват международна подкрепа или партньорство.

„Те се споразумяха да обединят усилията си и да координират бъдещите мерки за защита на критичната енергийна инфраструктура, както и да разширят възможностите за финансиране на съвместни проекти“, допълват от украинската Държавна служба за специални комуникации и защита на информацията.

Сподели:
Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

ВСУ са нанесли удар по щаба на Военновъздушните сили на Черноморския флот на Рускита федерация, разположен в окупирания Севастопол. Това съобщава проукраинският Telegram канал „Кримски вятър“. Назначеният от Кремъл окупационен „губернатор“ на граза Михаил Развожаев потвърди ударите по града.

 Тръмп ще се срещне с кабинета си в критичен момент за преговорите с Иран

Тръмп ще се срещне с кабинета си в критичен момент за преговорите с Иран

При настоящето положение на нещата обаче Тръмп рискува също така войната, която сам реши да започне, да приключи с незадоволителен край 

Коментари (0)