5 Декември, 2025

Украйна и САЩ подписаха Меморандум за съвместно производство на оръжия

Украйна и САЩ подписаха Меморандум за съвместно производство на оръжия

Украйна получава мощности, необходими за успеха на бойното поле

Меморандум за сътрудничество за съвместно производство на оръжие и обмен на техническа информация беше подписан между САЩ и Украйна във Вашингтон в рамките на украинско-американската конференция на отбранителните индустрии от двете страни, предаде Униан.

От офиса на украинския президент Володимир Зеленски уточняват, че в документа е заложено изграждане на производствени мощности в Украйна:

"Меморандумът предвижда, че Украйна ще получи мощности, които са необходими за успеха на бойното поле в близка перспектива, а в дългосрочна перспектива ще способстват за икономическото възстановяване и укрепването на отбранителните ни способности. Един от основните приоритети в Меморандума е локализирането на мощности на отбранителната промишленост в Украйна. По-точно документът ще способства за построяването в страната ни на производствени мощности за осигуряване на ВСУ с необходимите оръжия, по-конкретно в сферата на противовъздушната отбрана и производството на критично важни боеприпаси, също и ремонт, и техническо обслужване."

В рамките на конференцията Съединените щати заявиха, че се създава междуведомствена група Ukraine Deal Team, включваща представители на Държавния департамент, Министерството на отбраната и Министерството на търговията на САЩ.

Във форума участваха около 350 американски, украински и европейски представители на отрасъла и на съответните институции.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично

Уволненият Ермак запазва мрежа от ключови постове, въпреки корупционния скандал

Уволненият Ермак запазва мрежа от ключови постове, въпреки корупционния скандал

Поне 10 ключови позиции в държавната администрация е успял да запази най-близкия до скоро човек до Зеленски, което е особено тревожно за управлението в страната