11 Юни, 2026

Украйна и Словакия започнаха изграждането на енергиен хъб

Украйна и Словакия започнаха изграждането на енергиен хъб
Роберт Фицо и Денис Шмигал, снимка: EPA/BGNES

Планират и съвместен проект за модернизиране на електрическата междусистемна връзка

„Украйна и Словакия започнаха работа по създаването на енергиен хъб, който да засили енергийната сигурност на Източна Европа.“

Това заяви украинският премиер Денис Шмигал на пресконференция със словашкия си колега Роберт Фицо, съобщи „Киев Индипендънт“.

„В условията на прекъсвания на електрозахранването, причинени от руските атаки, Словакия се превърна във втората по големина страна по отношение на аварийния и търговския износ на електроенергия за Украйна“, каза Шмигал.

„Искаме Украйна да премине през зимата безаварийно. В случай на прекъсване на електрозахранването ще осигурим аварийни доставки на енергия.“ - потвърди Фицо.

Новият енергиен хъб предвижда използването на съществуващите газохранилища и сътрудничество в областта на ядрената енергетика.

Украйна и Словакия също така планират да осъществят съвместен проект за модернизиране на електрическата междусистемна връзка Мукачево-Велке Капушани. Планира се проектът да бъде завършен до края на 2028 г.

„В резултат на това ще разширим възможностите си за износ и внос и ще укрепим енергийната сигурност на двете страни“, заяви украинският министър-председател.

По данни на външното министерство се очаква Словакия да отпусне и 500 000 евро за енергийните нужди на Украйна и за възстановяване на енергийната инфраструктура на страната.

Шмигал потвърди, че Киев няма да удължи споразумението за транзит на руски газ, подписано през 2019 г. и изтичащо през декември 2024 г.

Русия намали голяма част от транзита на газ по тръбопроводите за Европа през 2022 г., но страни като Австрия, Унгария и Словакия продължават да са силно зависими от руския внос.

„Ние разбираме острата зависимост на някои държави, по-специално на Словакия, от този ресурс. Но ние разчитаме на постепенна диверсификация на доставките.“ - добави той. /БГНЕС


Сподели:
Изчезна шефката на руската централна банка - не се появи на планирани изяви, включително с Путин

Изчезна шефката на руската централна банка - не се появи на планирани изяви, включително с Путин

Официалното обяснение е, че тя е болна, но не се съобщава нито каква е болестта ѝ, нито кога ще се върне на работа

Мадяр: Украйна ще изолира напълно Крим в най-близко време

Мадяр: Украйна ще изолира напълно Крим в най-близко време

Трафикът по ключовия логистичен маршрут, свързващ Ростов на Дон, Мариупол, Мелитопол и Крим, е намалял с над две трети. Украинските сили ще могат напълно да държат този път под огневи контрол до месец

Калина Андролова: Всички се питаме дали Радев ще гласува ДА или НЕ за ограниченията срещу руския патриарх

Калина Андролова: Всички се питаме дали Радев ще гласува ДА или НЕ за ограниченията срещу руския патриарх

"Ако се стигне до гласуване на пакет санкции, който включва и руския патриарх, искам да ви обърна внимание, че също толкова интересна ще бъде и реакцията на българския патриарх Даниил", пише тя

Коментари (0)