Въпреки това ситуацията значително ще се усложни, затова в момента се работи по намирането на алтернативни източници за доставка на критично важно въоръжение
Украйна има „запас на издръжливост“ за около половин година дори без подкрепата на Съединените щати, но в момента се работи по намирането на алтернативни източници за доставка на критично важно въоръжение. Това заяви Фьодор Вениславски, народен представител от „Слуга на народа“ и член на Комитета на Върховната рада на Украйна по въпросите на националната сигурност, отбраната и разузнаването, съобщава РБК-Украйна.
Парламентаристът разказа, че на закрито заседание на Комитета по национална сигурност е бил обсъден негативен сценарий за евентуално спиране на военната помощ от САЩ за Украйна.
Според Вениславски Украйна има запас на издръжливост за около половин година дори без системната подкрепа на Съединените щати. Въпреки това ситуацията значително ще се усложни, затова в момента се работи по намирането на алтернативни източници за доставка на критично важно въоръжение.
„Нашият военно-промишлен комплекс за три години натрупа значителен капацитет и е способен съществено да неутрализира заплахите и рисковете“, отбеляза той.
В същото време депутатът призна, че някои видове въоръжение, по-специално системите за противовъздушна отбрана и високоточните реактивни системи за залпов огън с голям обсег, могат да бъдат доставени единствено от САЩ.
Основната цел в момента е да се осигурят украинските сили за противовъздушна отбрана с достатъчно средства за отблъскване на въздушните атаки, както и да се намерят възможности за замяна на критично важното американско въоръжение.
„Смятам, че Украйна със сигурност има запас на издръжливост за около половин година дори без системна помощ от САЩ, но, разбира се, ще бъде значително по-трудно. Затова в момента всички работят – както екипът на президента, така и Върховната рада, и нашият комитет – върху разглеждането на варианти за компенсиране на количеството и качеството на въоръжението, което САЩ могат да спрат или вече са спрели да ни предоставят“, заяви Вениславски.
Спиране на помощта от САЩ – подробности
По-рано агенция Bloomberg, позовавайки се на високопоставен служител от Министерството на отбраната на САЩ, съобщи, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е наредил на Пентагона да спре цялата военна помощ за Украйна.
Според източника на агенцията решението ще остане в сила, докато новият лидер на САЩ не прецени, че Киев „демонстрира добросъвестна ангажираност с мира“.
Reuters и The Washington Post отбелязват, че решението на Тръмп да спре помощта за Украйна е било посрещнато с незабавна негативна реакция от страна на демократите. Те обвиняват Тръмп, че се е поддал на руския президент Владимир Путин и на практика му е дал разрешение за по-нататъшна агресия срещу Украйна.
Още от Свят
Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена
Командирът на подразделението Kurt & Company Group от състава на 28-а отделна механизрана бригада „Рицарите на Зимния поход“ с позивна Курт заяви, че тежки сражения и престрелки се водят в целия град
Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал
От украинските ВВС уточняват, че пилотът е в безопасност. Той е бил успешно евакуиран и транспортиран в медицинско заведение за прегледи и диагностика.
Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход
Руският опозиционер Михаил Ходорковски също смята, че новите мобилизирани няма да променят коренно хода на войната