За Русия Азовско море има същото значение, каквото Ормузкият проток има за държавите от Персийския залив.
Украинските удари срещу корабоплаването в Азовско море създадоха за Русия същите проблеми с експортната логистика, каквито атаките на Иран срещу танкерите в Ормузкия проток създават за страните от Персийския залив. Товасъобщи CNN.
Изданието отбелязва, че през последните дни сателитни снимки и системите за проследяване на кораби са регистрирали големи опашки от плавателни съдове край Ростов на Дон и на други подходи към Азовско море. Причината е затварянето на Донско-Азовския канал и Керченския проток след серия украински удари.
Командващият Силите за безпилотни системи на Украйна Роберт Бровди заяви, че само за девет дни украинските военни са поразили 116 руски плавателни съда в Азовско море.
Както припомня CNN, по-рано Азовско море на практика беше недостижимо за украински удари и служеше на Русия като важна база за водене на бойни действия и превоз на товари. Развитието на украинските безпилотни технологии обаче съществено е променило ситуацията.
Американският Институт за изследване на войната (ISW) смята, че новата кампания е част от по-широката стратегия на Украйна. Според оценката на анализаторите „тези удари представляват нов етап от усилията на Украйна да изолира окупирания Крим от руската логистична мрежа и да наруши руските морски маршрути, особено за превоз на петролни продукти и зърно“.
Експертите предупреждават, че последиците могат да излязат далеч извън военната сфера. Водещият анализатор на аграрните пазари в Черноморския регион Андрей Сизов обясни, че значението на Черно море за световната търговия със зърно е критично.
„Черно море за пазара на пшеница е същото, което е Персийският залив за пазара на суров петрол“, подчерта той.
По думите на експерта, ако настоящата ситуация се запази, „икономическите загуби на Русия могат да нараснат до милиарди долари“.
Според CNN приблизително една четвърт от руския износ на пшеница преминава през Азовско море. Макар Москва да твърди, че може да пренасочи доставките през други черноморски пристанища, анализаторите се съмняват, че това ще бъде достатъчно в разгара на сезона за износ на зърно.
Както обобщава изданието, настоящата кампания е продължение на украинската стратегия за изолиране на окупирания Крим. След ударите по енергийната инфраструктура на полуострова Украйна засили атаките срещу мостове, железопътни линии, автомобилни магистрали и плавателни съдове, които осигуряват руската логистика, като постепенно затруднява използването на Азовско море като един от основните транспортни коридори на Русия.
Войната в Украйна: последни новини
Както писахме вече, Украйна все по-активно нанася удари по военни и енергийни обекти в дълбочина на Русия. Кампанията от далекобойни удари доведе до недостиг на гориво и прекъсвания на електрозахранването в Крим, а също така засегна стратегически предприятия в Санкт Петербург, Москва и Волгоград.
Наблюдатели отбелязват, че Русия обстрелваше украинския тил през цялата война, но сега Украйна вече има възможност да отговаря по същия начин. Самите руснаци също признават, че не са готови за новия етап на войната.
Още от Свят
Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка
Президентът Володимир Зеленски е заявил по време на заседание на парламентарната група „Слуга на народа“, че между Федоров и главнокомандващия на Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски съществува системен конфликт
Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските
Американският Център за стратегически и международни изследвания публикува обновена оценка на руските загуби във войната срещу Украйна, според която руските войски са понесли около 1,4 милиона бойни загуби, включително убити, ранени и безследно изчезнали
Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор
Силите за отбрана вече са способни да нанасят удари по цели на разстояние над 2500 км.