21 Юли, 2026

Украйна обявява извънредно положение в страната

Украйна обявява извънредно положение в страната

В Луганск и Донецк вече се водят сражения между украинската армия и сепаратистите

Украйна ще обяви извънредно положение в страната, предаде BBC. Решението е било взето от Националния съвет по сигурността. To ще обхване всички региони, с изключение на самоотцепилите се Донецк и Луганск. Там местната армия вече води битки със сепаратистите, които се ползват с подкрепата на Русия.

Очаква се извънредното положение да бъде с продължителност от 1 месец и с възможност за допълнителни 30 дни. Крайното решение трябва да бъде взето от украинския парламент, като се очаква това да се случи в следващите 48 часа, допълва CNN.

По-рано украинското външно министерство призова гражданите на страната, които се намират в Русия, незабавно да напуснат територията ѝ и да се въздържат от пътувания до нея.

"Във връзка със засилването на руската агресия срещу Украйна, което, наред с другото, може да доведе до значително ограничаване на предоставянето на консулска помощ в Руската федерация, министерството на външните работи препоръчва на украинските граждани да се въздържат от всякакви пътувания до Руската федерация, а тези, които се намират в страната, незабавно да напуснат нейната територия", се казва в изявлението.

По-късно бе обявена военна мобилизация на всички резервисти на възраст между 18 и 60 години.

Сподели:
В Крим инсталират стационарни телефони - мобилните са все по-ненужни

В Крим инсталират стационарни телефони - мобилните са все по-ненужни

Инсталирането на аварийни стационарни телефони се налага, тъй като прекъсванията на електрозахранването се задълбочават. В отделен доклад се казва, че един от тези телефони е поставен на Театралния площад в Евпатория.

Новият британски премиер: Домакинствата вече няма да плащат ДДС за тока

Новият британски премиер: Домакинствата вече няма да плащат ДДС за тока

По-ниски цени за електричеството е една от първите мерки, които обеща новияв кабинет в подкрепа на британците

Индия извика високопоставен руски дипломат след убийство на 4 моряци на кораба „Голдън Лео“

Индия извика високопоставен руски дипломат след убийство на 4 моряци на кораба „Голдън Лео“

Русия порази с 3 крилати ракети кораб, плаващ под флага на Гвинея-Бисау и с екипаж от индийски и сирийски моряци, съобщиха по-рано Военноморските сили на Украйна

Коментари (0)