18 Май, 2026

Украйна осъди туит на руски посланик като "призив към геноцид“

Украйна осъди туит на руски посланик като "призив към геноцид“

Олег Николенко

"Никаква милост към украинското население!", заяви постоянният представител на Русия в международните организации във Виена Михаил Улянов

Руски посланик беше разкритикуван остро от Киев заради публикация в Twitter, насочена срещу украинците, съобщи Анадолската агенция.

"Никаква милост към украинското население!", заяви постоянният представител на Русия в международните организации във Виена Михаил Улянов в туит, който междувременно беше изтрит.

Той беше в отговор на публикация на президента на Украйна Володимир Зеленски, в която благодари на президента на САЩ Джо Байдън за поредния пакет военна помощ за Украйна.

Говорителят на украинското външно министерство нарече думите на Улянов призив към геноцид.

"Посланикът на Русия Михаил Улянов призовава за ликвидиране на украинската нация. Този език на геноцид не трябва да бъде толериран. Призоваваме цялата дипломатическа общност във Виена да бойкотира Улянов, а страната - домакин Австрия да го обяви за персона нон грата", заяви Олег Николенко.

Австрийското министерство на външните работи също излезе с отговор, в който се казва, че подкрепя свободата на изразяване, но се противопоставя на подобно агресивно говорене.

От своя страна Улянов заяви, че "критичната му забележка към политиката на помпане на Украйна с оръжие, съчетана с отхвърляне на дипломацията", е била изтълкувана като призив за геноцид.

"Подло тълкуване, което няма нищо общо с мен и моите думи", заяви той в Twitter.

"Опитите да се свържат думите ми за политиката на Киев с призив за геноцид са възмутителни и абсолютно неприемливи. Мръсни методи." /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

The Telegraph: Кремъл губи ключов съюзник, Макрон атакува руското влияние в Армения

The Telegraph: Кремъл губи ключов съюзник, Макрон атакува руското влияние в Армения

Тъй като войната на Русия в Украйна изчерпва силата и престижа на Москва, западните правителства все повече разглеждат Южния Кавказ като стратегически коридор за търговия, енергетика и критични минерали, заобикалящ Русия и Иран

Украйна създаде своята първа управляемa авиационна бомба: тя вече е готова за  готова за бойно приложение

Украйна създаде своята първа управляемa авиационна бомба: тя вече е готова за готова за бойно приложение

Фьодоров съобщи, че бойната част на бомбата е 250 кг. Той отбеляза, че Министерството на отбраната вече е закупило първата експериментална партида, а пилотите отработват бойни сценарии

Куба предупреди САЩ: Хавана е готова на самозащита при военен удар

Куба предупреди САЩ: Хавана е готова на самозащита при военен удар

По думите на Карлос Фернандес де Косио САЩ засилват "антикубинската кампания", която цели да оправдае евентуални военни действия срещу страната му